statystyki

Odzyskaną działkę można od razu sprzedać bez PIT

autor: Łukasz Zalewski08.04.2019, 08:04; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:04
Nabycie, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, musi być związane z zakupem lub spadkobraniem nieruchomości, a nie roszczenia.

Nabycie, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, musi być związane z zakupem lub spadkobraniem nieruchomości, a nie roszczenia.źródło: ShutterStock

W razie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości następuje przywrócenie (restytucja) stosunków prawnych sprzed wywłaszczenia. Nie można więc mówić o nabyciu – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który odziedziczył roszczenie o zwrot udziału w nieruchomości wywłaszczonej w 1957 r. W momencie śmierci babci (w grudniu 2013 r.) toczyło się postępowanie o zwrot tej nieruchomości. Ostatecznie, w 2014 r. wnuk odzyskał udział w działce, a po dwóch latach go sprzedał.

Uważał, że od dochodu ze sprzedaży nie zapłaci podatku, bo nie można tu mówić o nabyciu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT. Tłumaczył, że nie nabył prawa własności nieruchomości, tylko to prawo odzyskał. Podkreślał, że zwrócony udział w nieruchomość nie wszedł do spadku po babce. Dziedziczone nie było więc prawo do udziału, tylko roszczenie o zwrot tego udziału.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził jednak, że podatnik musi zapłacić PIT, bo zbył udział w nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia. Zdaniem organu, nastąpiło ono w dniu śmierci spadkodawczyni (grudzień 2013 r.). Prawo do zwrotu wywłaszczonej nieruchomości jest bowiem związane z nabyciem spadku – argumentował.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie