statystyki

Gminy oddadzą podatek za wiatraki bez odsetek

autor: Łukasz Zalewski21.08.2018, 07:53; Aktualizacja: 21.08.2018, 08:30
Co, jeśli kwota stwierdzonej nadpłaty będzie wyższa niż suma podatku za cały 2018 r.?

Co, jeśli kwota stwierdzonej nadpłaty będzie wyższa niż suma podatku za cały 2018 r.?źródło: ShutterStock

Firmy, które płaciły w tym roku daninę za cały wiatrak, a nie tylko jego części budowlane, dostaną zwrot nadpłaty, ale oprocentowanie – tylko jeśli urząd nie zdąży ze zwrotem w terminie.

Możliwość ubiegania się o stwierdzenie nadpłaty dała nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 1276). Zmieniła ona, i to z mocą wsteczną, zasady opodatkowania wiatraków. Daninę trzeba płacić jedynie od części budowlanych, a nie od całego obiektu wraz z urządzeniami mechanicznymi.

Zmiana weszła w życie 30 czerwca br., ale z mocą od 1 stycznia br. W efekcie firmy, które płaciły podatek od całego wiatraka, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaty za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 r.

Jednak, jak przyznaje dr hab. Rafał Dowgier z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku, zasadniczo nie należą im się odsetki za ten okres.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie