Głównym punktem wtorkowej Rady Mieszkalnictwa była specustawa mieszkaniowa. - To była już ostatnia dyskusja na Radzie Mieszkalnictwa nad projektem specustawy mieszkaniowej - powiedział Kwieciński.- Tekst projektu wymaga jeszcze doszlifowania pod kątem ostatnich uwag, które zostały zgłoszone przez członków Rady Mieszkalnictwa - dodał minister inwestycji i rozwoju. Jak poinformował, projekt powinien "rozpocząć proces legislacyjny w strukturach rządowych w przyszłym tygodniu".
Kwieciński powiedział, że teraz projektem tej ustawy będzie zajmowało się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Jak powiedział minister, Rada Mieszkalnictwa prowadziła także prace nad projektem ustawy o dopłatach do czynszów w ramach Mieszkania plus. - Prace nad tym projektem będą kontynuowane w ramach Rady także w przyszłym tygodniu - zapowiedział Kwieciński.
Na Radzie dyskutowano także o zasobie pracowników w sektorze budowlanym. Jak powiedział Kwieciński, "Rada Mieszkalnictwa będzie kontynuowała dyskusję nad rozwiązaniami w tym temacie". Polskie firmy budowlane narzekają na brak pracowników.
- Specustawa mieszkaniowa ma zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy - mówił Kwieciński.
Obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. pięciu lat. - Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku - wskazał Kwieciński.
Nowe przepisy mają przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Po wejściu w życie specustawy ten proces ma trwać nie dłużej niż rok.
Specustawa ma dotyczyć wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym.
Ma ona przejść całą ścieżkę legislacyjną i zostać zatwierdzona jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.
Premier Mateusz Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa 29 stycznia. Jej zadaniem jest wypracowanie rekomendacji zmian legislacyjnych, służących zwiększeniu liczby dostępnych na rynku mieszkań.
W skład Rady Mieszkalnictwa - obok premiera Morawieckiego, który został jej przewodniczącym - wchodzą minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.