statystyki

Dług z tytułu czynszu sąd rozłoży na raty, ale tylko wyjątkowo

autor: Marcin Nagórek28.04.2017, 07:00; Aktualizacja: 28.04.2017, 07:58
nieruchomości-kredyt hipoteczny-mieszkanie

Możliwość rozłożenia na raty długu objętego wyrokiem przez sąd zależy od okoliczności faktycznych danej sprawy.źródło: ShutterStock

Prowadzę niewielki sklep i najmuję lokal użytkowy od innej firmy. Nie płaciłem jej czynszu i wynajmujący założył mi teraz sprawę w sądzie. Domaga się należności za osiem miesięcy (ok. 15 tys. zł). Byłbym w stanie to spłacić, ale na raty. Problem w tym, że najemca nie chce się zgodzić na dobrowolną ugodę w tej sprawie. Nie kwestionuję długu, ale mam trudną sytuację. Wolałbym uniknąć egzekucji komorniczej po wyroku. Czy jest szansa, aby w trakcie tego postępowania sądowego uzyskać możliwość płacenia w ratach?

Istnieje wiele możliwości porozumienia się z wynajmującym w zakresie spłaty zaległego czynszu z tytułu najmu lokalu użytkowego. Można chociażby zawrzeć ugodę poza postępowaniem sądowym albo nawet w jego trakcie (wówczas byłaby to ugoda sądowa). Jeśli jednak zabiegi o zawarcie ugody zawiodą i wierzyciel nie zgadza się na dobrowolne spłacenie długu w ratach, to sytuacja najemcy nie jest beznadziejna. Jest szansa niejako wymuszenia takiej możliwości właśnie podczas postępowania sądowego.

Artykuł 320 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) stanowi, że w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie. Ten przepis umożliwia swoisty wyłom od powinności zapłaty całego świadczenia w sposób jednorazowy. W wyroku Sądu Okręgowego w Płocku z 30 grudnia 2015 r. (sygn. akt IV Ca 579/15) zaakcentowano np., że: „Norma przewidziana w art. 320 k.p.c. ma charakter wyjątkowy i może być zastosowana jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach, a ochrona pozwanego nie może być stawiana ponad ochronę powódki i wymaga również uwzględnienia wszystkich okoliczności sprawy, w tym także uzasadnionego interesu wierzyciela”.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie