statystyki

Partner stracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu. Czy to koniec spółki

autor: Anna Borysewicz13.09.2016, 08:38; Aktualizacja: 13.09.2016, 09:23
Firma, doradca, finanse

Definicję spółki partnerskiej zawiera art. 86 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.).źródło: ShutterStock

Razem z kolegą założyliśmy kilka lat temu spółkę partnerską. Niestety 31 sierpnia 2016 r. wspólnik prawomocnie utracił uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z profilem spółki. Kiedy zatem ulegnie ona rozwiązaniu?

Definicję spółki partnerskiej zawiera art. 86 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). W świetle powołanego przepisu jest to spółka osobowa utworzona przez wspólników w celu wykonywania wolnego zawodu w podmiocie prowadzącym przedsiębiorstwo pod własną firmą. Przy czym, jeżeli odrębna ustawa nie stanowi inaczej, zgodnie z art. 86 par. 2 k.s.h. dopuszczalne jest zawiązanie tejże spółki w celu wykonywania więcej niż jednej wolnej profesji.

Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów (art. 87 par. 1 k.s.h.). Zgodnie z art. 88 k.s.h. są to profesje: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego.

Przesłanki rozwiązania

W art. 98 par. 1 k.s.h. wymienione są też przesłanki powodujące rozwiązanie omawianej spółki. Są to: okoliczności przewidziane w umowie spółki, jednomyślna uchwała wszystkich partnerów, ogłoszenie upadłości spółki, utrata przez wszystkich wspólników prawa do wykonywania wolnego zawodu oraz prawomocne orzeczenie sądu. Nie jest jednak tak, że z chwilą zaistnienia którejkolwiek z tych przyczyn spółka automatycznie traci swój byt prawny. Taka sytuacja zainicjuje bowiem wyłącznie proces likwidacji, i to tylko wtedy, gdy partnerzy nie uzgodnią innego sposobu zakończenia działalności podmiotu. Bez względu jednak na wariant rozwiązanie spółki zawsze następuje z momentem wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego (np. po zakończeniu likwidacji).

Rok albo wcześniej

W przypadku zaś, gdy w spółce pozostaje jeden partner lub gdy tylko jeden ze wspólników ma uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu objętego profilem podmiotu, spółka ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem jednego roku od dnia zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeń. Tak stanowi art. 98 par. 2 k.s.h. Skoro zaś z cytowanego przepisu wynika, że ww. skutek następuje najpóźniej z upływem owego rocznego czasu, to oznacza, że w umowie sp.p. można określić wcześniejszy termin rozwiązania podmiotu w wypadku aktualizacji jednej z wyżej wyliczonych okoliczności. Ta umowna data będzie wówczas wiążąca dla partnerów. Jeżeli zatem wspólnicy nie uzgodnią w tym dniu innego sposobu zakończenia działalności spółki, to będą zobligowani do podjęcia uchwały w sprawie otwarcia jej likwidacji (art. 67 par. 1 k.s.h. w zw. z art. 89 k.s.h.).


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane