MTA Engineering Sp. z o.o. założona w 1996 r. przez wykładowców i pracowników Politechniki Rzeszowskiej od początku wyspecjalizowała się w sporządzaniu dokumentacji technicznej dla budownictwa przemysłowego i ogólnego. Lista zrealizowanych przez nią projektów jest imponująca i obejmuje nie tylko Polskę, ale dwadzieścia innych krajów Europy oraz Chiny, Indie, USA a nawet Brazylię.
Rzeszowska firma nabrała szczególnego rozpędu po 2000 r. , kiedy przejęta została przez dwóch rzutkich inżynierów Krzysztofa Ostrowskiego i Artura Kaszycę. Początkowo uczestnictwo w projektach dla przemysłu samochodowego a w dalszej kolejności zdobycie kilku zleceń dla sektora energetycznego przesądziły o profilu działania - projektowaniu konstrukcji stalowych. - Zlecenie dla elektrowni Bełchatów pchnęło firmę na wyższy szczebel organizacji. Chociaż wcześniej pracowaliśmy dla branży motoryzacyjnej, budownictwa przemysłowego i komercyjnego, to właśnie energetyka pozwoliła nam osiągnąć dzisiejszą pozycję - przyznaje Artur Kaszyca, wiceprezes MTA Engineering.
Dziś rzeszowskie biuro projektowe współpracuje z Energoprojektem Katowice przy rozbudowie Elektrowni Kozienice, jednej z największych obecnie prowadzonych inwestycji w sektorze energetycznym w kraju. - W ten projekt zaangażowanych jest obecnie ok. 40 osób. Jest to projekt, który trwać będzie 1,5 roku - opowiada Kaszyca. - Uczestniczymy w fazie wykonawczej projektu, taka jest nasza rola - dodaje. Obecnie firma koncentruje swoje siły na polskim rynku, ale doświadczenia zdobywała realizując podobne projekty na rynkach zagranicznych w Europie Zachodniej, krajach skandynawskich, Chinach, Brazylii czy USA współpracując z wiodącymi firmami inżynieryjnymi oferującymi kompleksowe rozwiązania dla przemysłu energetycznego i ogólnego.
MTA Engineering zatrudnia w tej chwili ok. 80 pracowników, z czego prawie 70 osób to projektanci, najczęściej absolwenci rzeszowskiej, krakowskiej lub lubelskiej politechniki. - W ciągu roku średnio realizujemy dwa, trzy większe oraz kilka do kilkunastu mniejszych projektów - mówi wiceprezes MTA.
Właściciele MTA mają nieco inną wizję rozwoju firmy niż większość menedżerów. Patrzą na nią z inżynierskiego punktu widzenia. - Koncentrujemy się nie tylko na ciągłym podnoszeniu kompetencji firmy, ale również na rozwoju własnego know-how - mówi Kaszyca. Rola MTA w procesach realizacji dużych inwestycji to oprócz konieczności opracowania dokumentacji technicznej również zarządzanie ogromną liczbą danych w projekcie. - Naszym zadaniem jest nie tylko zaprojektowanie danego elementu konstrukcyjnego, części instalacji, ale również konieczne jest w naszym zakresie zarządzanie projektem, na który składa się 30-40 tys. elementów, a każdy z nich wymaga osobnego dokumentu, do tego niezbędne są odpowiednie narzędzia, które będą zarządzać danymi oraz zmianami, będącymi nieodłączną częścią dużych i skomplikowanych inwestycji - wyjaśnia Kaszyca.
Dlatego rzeszowska spółka inwestuje przede wszystkim w infrastrukturę techniczną oraz rozwój baz danych i systemów wspomagających projektowanie. W tym celu zatrudnia pięciu programistów.
- Nasze plany na przyszłość to dalsze podnoszenie kompetencji, rozwijanie sieci IT i baz danych z wykorzystaniem środków własnych oraz dotacji unijnych - zapowiada Kaszyca.
DS
Who is who?
MTA Enginering Sp. Z. o.o, Rzeszów
Właściciele: Artur Kaszyca, Krzysztof Ostrowski
Branża: projektowa, projektowanie konstrukcji stalowych