statystyki

Tarcza antykryzysowa: Jak wypełniać wnioski o świadczenia pomocowe? [Instrukcje i porady ekspertów]

autor: Patrycja Otto17.04.2020, 07:20; Aktualizacja: 17.04.2020, 09:21
Na razie najwięcej problemów dostarcza wniosek o dofinansowanie przyznawane z wojewódzkiego urzędu pracy

Na razie najwięcej problemów dostarcza wniosek o dofinansowanie przyznawane z wojewódzkiego urzędu pracyźródło: ShutterStock

Przygotowaliśmy listę najczęstszych problemów pojawiających się przy sporządzaniu wniosków i poprosiliśmy prawników o ich rozwiązanie na łamach DGP. Eksperci wskazują, jakich odpowiedzi udzielić we wniosku, by nie narazić się na ryzyko jego odrzucenia.

Firmy, które ponoszą straty w związku z koronawirusem, mogą liczyć na rządową pomoc. Przeznaczono na ten cel w sumie ponad 300 mld zł. Po pieniądze nie jest jednak łatwo sięgnąć. Przekonali się o tym przedsiębiorcy, którzy jako pierwsi postanowili złożyć wniosek o dofinansowanie. Sygnalizują, że formularze są skomplikowane, opracowane w sposób niezrozumiały, przez co mają kłopot z ich poprawnym wypełnieniem. I nie chodzi tylko o to, że nie wiadomo, od kiedy dokładnie liczyć spadek obrotów oraz jaką wysokość wynagrodzenia wpisać we wniosku. Kłopotów dostarcza również to, czyje dane podać, kto i gdzie ma złożyć dokument oraz czy powinien być złożony jeden dla całej firmy, czy też osobne dla poszczególnych oddziałów.

Potwierdzają to kancelarie prawne, do których zgłasza się coraz więcej firm z prośbą o pomoc. Na razie najwięcej problemów dostarcza wniosek o dofinansowanie przyznawane z wojewódzkiego urzędu pracy. Eksperci zauważają jednak, że już kilka godzin po wejściu w życie tarczy antykryzysowej udostępniono przedsiębiorcom narzędzie umożliwiające składanie wniosków o dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych drogą elektroniczną. Te ruszyły więc jako pierwsze, a wobec tego tu najszybciej wyłapano błędy. Pierwsze niedoskonałości są jednak dostrzegane także we wnioskach do powiatowych urzędów pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przygotowaliśmy więc listę najczęstszych problemów pojawiających się przy sporządzaniu wniosków i poprosiliśmy prawników o ich rozwiązanie na łamach DGP. Eksperci wskazują, jakich odpowiedzi udzielić we wniosku, by nie narazić się na ryzyko jego odrzucenia.

1. Dofinansowanie z wojewódzkiego urzędu pracy

Który wojewódzki urząd pracy jest właściwy w sytuacji, gdy w ramach firmy o zasięgu ogólnokrajowym działa lokalny oddział będący oddzielnym pracodawcą?

PAWEŁ SYCH, radca prawny w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter: W sytuacji gdy wniosek dotyczy pracowników wewnętrznego pracodawcy, tj. oddziału będącego osobnym pracodawcą, który znajduje się np. w innym województwie niż siedziba spółki, wskazówki publikowane na oficjalnych stronach internetowych nie pomagają. Raz można spotkać się z informacją, że wniosek składa się w WUP właściwym dla siedziby pracodawcy, a innym razem, że dla siedziby przedsiębiorcy. Do wypłaty i rozliczania świadczeń stosuje się odpowiednio art. 7‒16 ustawy o ochronie miejsc pracy, a zgodnie z jej art. 8 ust. 1 wniosek składa się do WUP właściwego dla siedziby przedsiębiorcy. Czyli jeżeli np. spółka ma siedzibę w Warszawie, a oddział w Poznaniu, to wniosek o dofinansowanie dla pracowników oddziału i tak należy złożyć do WUP w Warszawie.

PAWEŁ WYRĘBEK, adwokat w kancelarii SSW Pragmatic Solutions: Z wnioskiem powinna wystąpić spółka i objąć nim wszystkie osoby zatrudnione w spółce, w tym także te zatrudnione w oddziale. Wynika to z art. 15g ust. 1 specustawy o COVID-19, w którym wskazano, że z wnioskiem może wystąpić jedynie przedsiębiorca w rozumieniu prawa przedsiębiorców. Oddziałowi spółki, mimo że może być wewnętrznym pracodawcą w strukturze firmy, status przedsiębiorcy nie przysługuje. Oczywiście – jeżeli w ramach firmy funkcjonuje dwóch pracodawców – do wniosku należałoby załączyć dwa porozumienia (osobne dla każdego z nich) wraz z ewentualnym pismem przewodnim opisującym sytuację.

We wniosku należy wpisać: „wysokość wynagrodzenia brutto w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku pracownika objętego obniżonym wymiarem czasu pracy, w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy”. Z formularza wniosku nie wynika jednak, czy wynagrodzenie pracownika uzyskane w poprzednim miesiącu to w istocie wynagrodzenie należne/przysługujące za dany miesiąc, czy wypłacone w danym miesiącu (ale należne za miesiąc poprzedzający).

PAWEŁ SYCH: Jest to moim zdaniem jeden z największych problemów przy wypełnianiu wykazu do wniosku dotyczącego obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników. Analogiczny problem dotyczy pracowników objętych przestojem ekonomicznym, gdzie również należy wskazać dla każdego pracownika wynagrodzenie brutto w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku. W mojej ocenie, mając na względzie cel podawania tych danych, chodzi o wynagrodzenie bezpośrednio sprzed obniżenia, czyli przysługujące za poprzedni miesiąc. Jeżeli wniosek składany jest np. w kwietniu, to moim zdaniem należy podać wynagrodzenie za marzec, mimo że jest wypłacane dopiero w kwietniu, a nie wypłacone w marcu, a więc za luty.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane