statystyki

Będą osłony dla firm przed koronawirusem

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki11.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 11.03.2020, 08:03
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Minister rozwoju Jadwiga Emilewiczźródło: PAP
autor zdjęcia: Piotr Nowak

Rząd przygotował pakiet antykryzysowych rozwiązań.

Koncepcję pokazała wczoraj minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. – Nasz pakiet osłonowy dla firm składa się z trzech filarów: obniżenie obciążeń w należnościach, poprawienie płynności finansowej firm i ochrona pracownika. To dobre rozwiązania na początek – mówi DGP minister. Pomysły zostaną doszlifowane w specustawie gospodarczej, która ma być gotowa na początku przyszłego tygodnia.

Jak będą wyglądały elementy pakietu? Jednym z ważniejszych rozwiązań ma być pomoc dla firm, które z powodu bieżących kłopotów mogą mieć trudność z terminowym regulowaniem należności. Dlatego rząd rozważa różne instrumenty, które mają im ulżyć lub odroczyć nakładanie na nich nowych obowiązków. Obejmują one m.in. ułatwienia w split paymencie, przesunięcie wejścia w życie – z kwietnia na początek lipca – nowego JPK oraz – również z kwietnia na początek lipca – obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy). MF z kolei ma dokonywać szybszych zwrotów VAT. Firmom w kłopotach, które będą chciały przerwać działalność, łatwiej będzie to zrobić. Pomocą dla branży turystycznej ma być możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek.

Osobny pakiet to rozwiązania, które mają ułatwiać firmom utrzymanie płynności finansowej. W grę wchodzi tu m.in. odliczenie wstecz straty od dochodu z 2020 r. Obecnie stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku możemy odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat. To rozwiązanie zakłada, że straty poniesione już teraz można odliczyć od rocznego rozliczenia podatku za 2019 r., co efektywnie zmniejszy podatek za ten rok, czyli zostawi firmom nieco gotówki. Osobną kwestią jest wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów. Rozszerzone mają być gwarancje de minimis. Dziś kwota udzielanych przez BGK gwarancji de minimis nie może stanowić więcej niż 60 proc. kwoty kredytu i przekroczyć 3,5 mln zł. Według propozycji rządu wysokość gwarancji wzrośnie do 80 proc. kredytu. Do tego mają dojść dopłaty do oprocentowania kredytu klęskowego – ten instrument przygotowany np. do usuwania skutków klęsk żywiołowych ma obowiązywać też w przypadku skutków epidemii.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane