statystyki

Przedsiębiorca woli mieć gotówkę pod ręką

autor: Marek Chądzyński06.02.2020, 08:40; Aktualizacja: 06.02.2020, 08:41
Lokowanie pieniędzy w banku jest zupełnie nieopłacalne

Lokowanie pieniędzy w banku jest zupełnie nieopłacalneźródło: ShutterStock

Banki obniżyły oprocentowanie lokat terminowych dla firm do poziomu najniższego w historii – wynika z danych banku centralnego.

W grudniu bankowcy proponowali przedsiębiorcom odsetki w wysokości 0,9 proc. w skali roku – pokazuje zestawienie średniego oprocentowania nowych umów na lokaty terminowe dla tej grupy klientów. Tak niskich odsetek jeszcze nie oferowano. Miesiąc wcześniej średnia wynosiła 1,1 proc. Od końca 2016 r. przeciętne oprocentowanie firmowych lokat terminowych wahało się w przedziale 1,3–1,1 proc.

Dlaczego banki zdecydowały się na taki ruch? Jarosław Sadowski, analityk firmy doradczej Expander, zwraca uwagę, że stopy procentowe NBP ostatni raz zostały obniżone w marcu 2015 r. Mimo to banki komercyjne dają coraz mniejszy procent na lokatach, a grudniowa obniżka w przypadku firm była największa właśnie od niemal pięciu lat. Klienci detaliczni zresztą są w niewiele lepszej sytuacji. W ich przypadku średnie oferowane im odsetki wynoszą 1,2 proc. I to też rekordowo mało. Zwłaszcza gdy zestawimy to z grudniową inflacją (3,4 proc.). Lokowanie pieniędzy w banku jest w takiej sytuacji zupełnie nieopłacalne. Realnie się na tym traci. – Bankom nie zależy na lokatach, a klienci i tak mają niewielkie pole manewru. Przenoszą pieniądze z depozytów terminowych na bieżące, ale nadal trzymają je w bankach – podkreśla Sadowski.

Można to zauważyć w danych o podaży pieniądza. Gospodarstwa domowe zmniejszyły w grudniu swoje lokaty terminowe o ponad 1,2 mld zł, ale łączna wartość środków trzymanych przez nie w bankach zwiększyła się o 10,3 mld zł. Bardziej jaskrawo widać ten proces w przypadku firm. Oszczędności na z góry ustalony termin w ich przypadku skurczyły się w grudniu o 7,7 mld zł, ale w sumie cała pula na bankowych rachunkach zwiększyła się o 13,3 mld zł.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane