statystyki

Konstytucja dla biznesu: Nowe rozumienie działalności gospodarczej

autor: Leszek Jaworski03.04.2018, 19:00
Definicja działalności gospodarczej jest istotna z wielu względów, m.in. podatkowych czy w związku z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne

Definicja działalności gospodarczej jest istotna z wielu względów, m.in. podatkowych czy w związku z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczneźródło: ShutterStock

Najważniejsza z pakietu Konstytucji Biznesu – ustawa z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, którą 23 marca podpisał prezydent, na nowo definiuje pojęcie działalności gospodarczej i określa, co jest nią, a co nie. Zmiany mają rewolucyjny charakter także m.in. z uwagi na to, że do działalności gospodarczej nie będzie już zaliczana aktywność prowadzona na niewielką skalę. Tym samym nieaktualne staną się definicje wskazane w ustawie z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, którą nowy akt prawny wygasi.

Rewolucja dla startujących w biznesie

Rewolucja dla startujących w biznesie

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

NOWE ROZUMIENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

W myśl nowej definicji, ustalonej w art. 3 prawa przedsiębiorców, przez działalność gospodarczą należy rozumieć „zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły”.

W porównaniu z dotychczasową definicją, zawartą w art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2168 ze zm.; dalej: u.s.d.g.), nie mówi się w niej już o rodzajach działalności gospodarczej, tzn. wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej, czy poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, a także działalności zawodowej. Uznano, że takie wyliczenie nie ma żadnego praktycznego znaczenia przy kwalifikowaniu określonych przejawów aktywności do działalności gospodarczej.

Niezbędne warunki

Zatem po zmianach, aby uznać, że jakaś aktywność jest działalnością gospodarczą, będą musiały być spełnione określone przesłanki:

Zorganizowana forma. Pojęcie to oznacza, że aktywność biznesowa ma być wykonywana przy wykorzystaniu konkretnych składników materialnych (np. nieruchomości lub ruchomości) lub składników niematerialnych (np.: know-how, dobre imię czy też pewne prawa na dobrach niematerialnych, w tym patenty lub prawa autorskie), które są łączone przez daną osobę w jeden uporządkowany kompleks – zdatny do tego, aby przy jego wykorzystaniu można było uczestniczyć w obrocie gospodarczym i zaspokajać określone potrzeby osób trzecich (np. świadczyć usługi na ich rzecz). Zewnętrznym przejawem zorganizowania danej działalności mogą być pewne działania formalizujące daną firmę i czyniące ją widoczną (rozpoznawalną) dla otoczenia, np. otwarcie lokalu usługowego lub zamieszczenie logo, lub tablicy reklamowej przed pomieszczeniem, w którym jest wykonywana dana działalność.

Zarobkowy charakter. W rozumieniu art. 3 p.p. działalność ma charakter zarobkowy, jeżeli jest prowadzona w celu (z subiektywnym zamiarem) osiągania zysków, nawet jeżeli obiektywnie nie jest ona de facto dochodowa. Nowa definicja nie mówi też nic o działalności zawodowej, a to dlatego, że każda działalność zawodowa może być uznana za działalność gospodarczą, jeśli ma ona charakter zarobkowy, zorganizowany i ciągły.

Prowadzenie we własnym imieniu. Podmiot organizujący działalność powinien czynić to na swoją rzecz i jednocześnie ponosić odpowiedzialność za zaciągnięte w związku z tym zobowiązania. Dlatego nie jest działalnością gospodarczą aktywność pracowników, pełnomocników i prokurentów, członków organów osoby prawnej, osób prowadzących administrację masy majątkowej w imieniu jej właściciela.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Anna(2018-04-03 22:08) Zgłoś naruszenie 31

    A czy osoba fizyczna sprzedająca w sposób ciągły i zorganizowany sporadycznie własnego autorstwa w formie elektroniczne publikacje edukacyjne na własnej stronie internetowej, korzystająca z pośrednika usług finansowych (czyli nie działająca we własnym imieniu) któremu płaci prowizję z tytułu pośrednictwa i osiągająca przychód np. 700 zł z tej działalności każdego miesiąca jest osobę prowadzącą działalność gospodarczą ? Czytając ten artykuł mam wątpliwość ..... czy jest to działalność nieewidencjonowana bez wątpliwości ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane