statystyki

Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

autor: Agnieszka Stenzel17.11.2017, 18:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

W postępowaniu nakazowym sąd rozpoznaje sprawę na skutek wniesienia zarzutów, przeprowadzając postępowania dowodowe.źródło: ShutterStock

Wierzyciel, który dysponuje dokumentami potwierdzającymi istnienie swojego roszczenia, może złożyć do sądu pozew wraz z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty, co w praktyce oznacza szybsze i bardziej efektywne postępowanie. Nakaz zapłaty jest szczególnego rodzaju orzeczeniem merytorycznym sądu. Sąd rozpoznaje sprawę na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron). Nakaz zapłaty można uzyskać w ramach postępowania nakazowego oraz upominawczego. My zajmujemy się tym pierwszym rodzajem. Co istotne, nakaz wydany w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczający od chwili jego wydania. Z kolei po uprawomocnieniu nakaz zapłaty stanowi tytuł egzekucyjny.

ETAP 1 ZŁOŻENIE POZWU DO SĄDU

Nakaz wydany zostaje wyłącznie na wniosek powoda tylko wtedy, gdy dochodzi on roszczeń pieniężnych lub rzeczy zamiennych. Roszczenie musi być udowodnione. Wniosek o wydanie nakazu należy zawrzeć w pozwie składanym do sądu.

Opłata wynosi 1/4 opłaty stosunkowej, która stanowi 5 proc. wartości sporu (np. wartości dochodzonej pozwem należności głównej).

Przykład

Przedsiębiorca żąda od pozwanego zapłaty w wysokości 5000 zł. W tej sytuacji powinien uiścić opłatę od wniosku o wydanie nakazu zapłaty w wysokości 1/4 opłaty stosunkowej wynoszącej 250 zł, pamiętając, że opłaty sądowe zaokrąglamy zawsze w górę do pełnego złotego. Zatem w tym konkretnym przypadku powinien zapłacić 63 zł.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane