Polskie Radio przyznało swoje najważniejsze nagrody - Złote Mikrofony. Tegorocznymi zwycięzcami zostali: Mariusz Bonaszewski, Andrzej Janisz, Katarzyna Kobylecka, Katarzyna Michalak, profesor Mirosław Perz, Maria Magdalena Wojtulanis i Marek Wałkuski. Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał Stan Borys.

Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego. Mariusz Bonaszewski został nagrodzony za "wielki talent aktorski i stworzenie niezwykłych ról w Teatrze Polskiego Radia".

Statuetki otrzymali dziennikarze związani z Radiową Jedynką - Andrzej Janisz z Naczelnej Redakcji Sportowej za "osiągnięcia w pracy sprawozdawcy sportowego i zaangażowanie w promocję osiągnięć polskiego sportu" oraz Katarzyna Kobylecka z Redakcji Wiedzy i Edukacji za "nowoczesne w formie, oryginalne w przekazie i wnikliwe podejście w prezentowaniu osiągnięć współczesnej nauki”.

Katarzynę Michalak z Radia Lublin wyróżniono za "mistrzowskie łączenie formy i treści, przekładanie swoich fascynacji ludźmi na język radia i udowadnianie, że reportaż może być dziełem sztuki".

Statuetki powędrowały też do współpracujących z Programem 2 Polskiego Radia: profesora Mirosława Perza za "setki audycji poświęconych muzyce dawnej, cykl 200 kantat Jana Sebastiana Bacha oraz niepowtarzalny radiowy styl" oraz realizatorki dźwięku Marii Magdaleny Wojtulanis za "rzetelność, twórczy polot, wyczucie estetyczne i bezbłędny warsztat radiowy".

Natomiast znanego z anteny radiowej Trójki Marka Wałkuskiego, korespondenta zagranicznego Informacyjnej Agencji Radiowej, doceniono za "ciekawość świata i skuteczność w otwieraniu zamkniętych drzwi".

Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon - jego laureatem został wokalista, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys za "romantyczną duszę niestrudzonego krzewiciela polskiej poezji, twórcze poszukiwania oraz wielką przyjaźń z Polskim Radiem, obecną w jego słowach i muzyce".

Uroczystość zwieńczyła oficjalne obchody jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia. Uświetnił ją koncert w hołdzie Stefanowi Rachoniowi, twórcy i wieloletniemu dyrektorowi Polskiej Orkiestry Radiowej.
O muzyczną oprawę uroczystości zadbała Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy. Wspólnie z orkiestrą, która w tym roku świętuje swoje 70-lecie, wystąpili skrzypek Adam Bałdych, aktorzy Teatru Narodowego Anna Markowicz i Marcin Przybylski oraz Stan Borys. Galę poprowadzili Sława Bieńczycka z Pierwszego Programu Polskiego Radia i Marek Niedźwiecki z Radiowej Trójki.

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia, przyznawana co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, między innymi teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku.

Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu, która wybiera zwycięzców, powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu. Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym - pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia - za wybitne zasługi dla radia publicznego.

Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Do tej pory uhonorowano nią prawie 250 osób. Wśród laureatów znaleźli się: słynni Starsi Panowie Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, sprawozdawca sportowy Bohdan Tomaszewski, krytyk muzyczny i inicjator trwającej do dziś akcji ratowania zabytków na warszawskich Powązkach Jerzy Waldorff, aktorka Irena Kwiatkowska, pisarka, autorka pierwszej w dziejach europejskiej radiofonii powieści "Dni powszednie państwa Kowalskich" Maria Kuncewiczowa, lektor Ksawery Jasieński (jego głos towarzyszy codziennie pasażerom warszawskiego metra), filozof ksiądz profesor Józef Tischner i poeta Zbigniew Herbert.