"Zarząd Izby Wydawców Prasy z niepokojem przygląda się nowelizacji Ustawy o Radiofonii i TV zwanej potocznie LEX TVN" - czytamy w oświadczeniu IWP rozesłanym do mediów.

"Przyjęcie tego kontrowersyjnego projektu oraz tryb jego uchwalenia przez Sejm stawia pod znakiem zapytania konstytucyjne wolności słowa i prowadzenia działalności gospodarczej" - pisze Zarząd IWP.

Jak podkreślają członkowie Zarządu IWP "intencją tych przepisów jest uderzenie w największego komercyjnego nadawcę telewizyjnego, a głównym celem ograniczenie, bądź wyłączenie krytycznego dla władzy przekazu treści informacyjnych i publicystycznych".

"W tym sensie jest to zagrożenie dla gwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa i dotyczy całej sfery niezależnych mediów" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem IWP wejście w życie tego prawa, "może także spowodować retorsje ze strony Stanów Zjednoczonych i pogłębi negatywny obraz Rzeczypospolitej Polskiej w oczach zachodnich partnerów, pogorszy też nasze bezpieczeństwo narodowe i osłabi pozycję Polski w świecie krajów demokratycznych".

Oświadczenie kończy się apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o złożenie weta w sprawie tej ustawy. "Tylko prezydent może dziś zastopować szkodliwe dla polskiej racji stanu przepisy i chronić – zgodnie z przysięgą – konstytucyjne wartości naszego państwa" - czytamy