Jest problem ze zgodą polityczną na finansowanie mediów publicznych - przyznał w Polskim Radiu 24 Krzysztof Luft, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od lat trwają prace nad zastąpieniem abonamentu opłatą audiowizualną, tymczasem odpowiedzialny za nie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski kandyduje do europarlamentu.

Już w 2010 roku mówiło się, że sprawa finansowania mediów publicznych jest pilna, jednak do dzisiaj nie wypracowano żadnego rozwiązania. Sposobem na wyjście z trudnej sytuacji jest zmiana ustawy, jednak do tego potrzeba kompromisu politycznego - przekonywał Krzysztof Luft.

Jego zdaniem, wprowadzenie opłaty audiowizualnej jest możliwe, to tylko kwestia czasu. "Nie wyobrażam sobie, że nagle mielibyśmy odstawać od innych krajów europejskich i wypracować zupełnie inne rozwiązanie kwestii mediów publicznych. Trzeba jednak pamiętać, ze jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o finansowanie z abonamentu" - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Statystyki pokazują, że stawka na finansowanie mediów publicznych w innych krajach europejskich jest kilkakrotnie wyższa, niż w Polsce.