"Wspólnym obszarem, na którym uczestnicy koncentracji działają i osiągają przychody, jest rynek reklamy internetowej. Przeprowadzone postępowanie wykazało jednak, że ich łączny udział nie jest na tyle wysoki, żeby transakcja mogła doprowadzić do ograniczenia konkurencji" - czytamy w komunikacie.

Wniosek o przejęcie przez o2 kontroli nad spółką Wirtualna Polska wpłynął do UOKiK w listopadzie 2013 r. Przejmujący przedsiębiorca należy do grupy kapitałowej, na czele której stoi Grupa o2. Jej właścicielami są cypryjskie spółki: Borgosia Investments, Bridge20 Enterprises oraz Jadhave Holdings.

Wirtualna Polska należy do grupy kapitałowej Orange. Uczestnicy transakcji zajmują się m.in. wydawaniem serwisów internetowych. Koncentracja ma polegać na nabyciu 100% akcji Wirtualnej Polski przez o2. 

Pod koniec października fundusz private equity Innova Capital poinformował, że poprzez swoją spółkę European Media Holding S.à r.l., sfinansuje zakup od TPSA Wirtualnej Polski i połączenie jej z Grupą o2. Transakcja da początek procesowi tworzenia grupy medialnej pod nazwą Grupa Wirtualna Polska.

„Czekamy na finalizację transakcji. Rozpocznie ona proces tworzenia nowego lidera w segmencie portali i dostawców kont e-mail w Polsce. Bazując na listopadowych wynikach badania Megapanel PBI/Gemius możemy powiedzieć, że dziś mielibyśmy 17,4 mln użytkowników, co daje ponad 80 - proc. zasięg w polskim Internecie – powiedział Świderski, cytowany w komunikacie. 

Zgoda prezes UOKiK dotyczy przejęcia przez o2 kontroli nad Wirtualną Polską poprzez nabycie 100% akcji WP. „W efekcie powstanie lider segmentu portali horyzontalnych pod nazwą Grupa Wirtualna Polska" – czytamy w komunikacie. W listopadzie 2013 roku UOKiK wydał zgodę na przejęcie kontroli nad Grupą o2 S.A. przez European Media Holding, wchodzący w skład grupy kapitałowej, skupiającej fundusze inwestycyjne zarządzane przez Innova Capital.

„Był to pierwszy etap transakcji, niezbędny do przeprowadzenia połączenia o2 i Wirtualnej Polski. Finalizacja zakupu akcji Wirtualnej Polski przez o2 spodziewana jest jeszcze w lutym 2014 r." – podsumowano w informacji.