W wydanym oświadczeniu Cyfrowy Polsat zaprzecza jakoby spółka była inicjatorem lub stroną zmowy rynkowej i stosowała praktyki naruszające konkurencję. Chodzi o stwierdzone przez Urząd Ochrony Konkurecji i Konsumentów niedozwolone porozumienie w sprawie ceny transmisji meczów reprezentacji w systemie pay-per-view (PPV), za które Urząd nałożył na spółkę karę w wysokości 2,08 mln zł.

"W nawiązaniu do decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dn. 21 sierpnia 2013 r. dotyczącej udostępnienia w systemie pay-per-view (PPV) meczów reprezentacji Polski z drużynami Czarnogóry w dn. 7 września 2012 r. i Mołdawii w dn. 11 września 2012 r. w ramach rozgrywek eliminacyjnych do Mistrzostw Świata 2014 w piłce nożnej, oświadczamy z pełną stanowczością i przekonaniem, że Cyfrowy Polsat nie był inicjatorem ani stroną zmowy rynkowej i nie stosował żadnych praktyk naruszających konkurencję" - czytamy w oświadczeniu.

Spółka podkreśla, że ukarane zostały podmioty, które zdecydowały się umożliwić dostęp do transmisji meczów przy wykorzystaniu nowoczesnych usług w sytuacji braku jakiejkolwiek alternatywy ze strony tradycyjnych mediów, a kary uniknął podmiot, który dysponował wyłącznymi prawami do transmisji i którego żądań finansowych nie była w stanie zaakceptować nawet telewizja publiczna.

"Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby całe przedsięwzięcie, jak zawsze, zarówno od strony formalnej, jak i organizacyjnej, przygotować z najwyższą starannością. Podejmowane przez nas działania miały na celu tylko i wyłącznie organizację wydarzenia na jak najwyższym poziomie dla odbiorców" - czytamy dalej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył kary finansowe w łącznej wysokości ponad 3,6 mln zł za zawarcie przez właściciela praw do transmisji meczów reprezentacji - spółki Sportfive - oraz nadawców telewizyjnych niedozwolonego porozumienia. W wyniku zmowy, w której minimalną cenę ustalono na 20 zł kibice zapłacili więcej za transmisje w systemie pay-per-view. Urząd podał wcześniej, że inicjatorem porozumienia był Cyfrowy Polsat i on też otrzymał najwyższą karę - 2,08 mln zł. Wobec niektórych uczestników zmowy - przede wszystkim spółki Sportfive - kary mają być umorzone za współpracę z Urzędem podczas postępowania.