Dania zmienia sposób płacenia za media publiczne. Po 88 latach istnienia od 1 lipca znika Abonament Radiowy. Zastąpi go powszechny Abonament Mediów.

Abonament Radiowy obowiązywał prawie wszystkich. Wystarczyło mieć samochód by go płacić. Uznawano bowiem, że w aucie na pewno znajduje się radio. Abonament obejmował opłatę za telewizję publiczną, której emitentem jest spółka Duńskie Radio. Należało go uiszczać, nie posiadając nawet odbiornika TV.

Zmiana abonamentu jest następstwem pojawienia się internetu. Od kilku lat rośnie liczba domowego sprzętu elektronicznego pozwalającego na korzystanie za pomocą łącza internetowego również z programów telewizji publicznej: komputerów, smartfonów, tabletów. Dlatego nowy, powszechny Abonament Mediów stanowić będzie w rzeczywistości opłatę za korzystanie z tych urządzeń.

Zdaniem komentatorów jest to typowe posunięcie polityczne mające niewielkie znaczenie praktyczne. Abonamentu Mediów nie będzie bowiem opłacać jedynie garstka mieszkańców kraju posiadających wyłącznie odbiorniki radiowe w domach lub w samochodach, bowiem odbiór audycji radia publicznego zastał ogłoszony w Danii przez parlament jako bezpłatny. Natomiast odbiór telewizji publicznej pozostaje płatny.

Według danych KRRiT, w Polsce abonament RTV opłaca obecnie ok. 1 milion gospodarstw domowych, a z odbiorników telewizyjnych korzystam ogółem około 10 mln gospodarstw