Jak podaje Instytut Monitorowania Mediów w rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” za lipiec 2020 najczęściej cytowane media przez inne redakcje to: Onet.pl, TVN24, Rzeczpospolita, RMF FM i Dziennik Gazeta Prawna. Wzrosła znacząco także liczba cytowań Programu I Polskiego Radia, dziennika Fakt oraz portalu Wpolityce.pl.

Podium rankingu ogólnego, zawierającego piętnaście najczęściej cytowanych mediów lipca otwiera redakcja Onet.pl z wynikiem ponad 5,2 tys. cytowań i prawie 12-procentowym wzrostem liczby cytowań w stosunku do czerwca 2020. Na miejscu drugim uplasowała się stacja TVN24, a za nią Rzeczpospolita, której pozycja w stosunku do ubiegłego miesiąca wzrosła o dwa miejsca za sprawą m.in. doniesień o podwyżkach obejmujących pracowników Kancelarii Prezydenta oraz wywiadzie, którego tytułowi udzielił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

O trzy pozycje w stosunku do czerwca 2020 wzrosła też pozycja Dziennika Gazety Prawnej, m.in. w wyniku publikacji informacji dotyczących projektu ustawy dzielącej województwo mazowieckie.

Na miejscu ósmym znalazł się natomiast Fakt, który pisał m.in. o tematach poruszanych na spotkaniach wyborczych. W lipcu w rankingu z wysokimi wzrostami cytowań występuje również portal Wpolityce.pl, który przedstawiał wyniki zleconego przez siebie sondażu przedwyborczego oraz Program I Polskiego Radia, w którym wywiadu udzielił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. O jedną pozycję w stosunku do czerwca 2020 wzrosła również pozycja portalu Interia.pl.

Najbardziej opiniotwórcze tytuły prasowe

Podium kategorii w lipcu otwiera tytuł Rzeczpospolita, cytowany ponad 3,2 tys. razy. Na miejscu drugim, ze wzrostem o jedną pozycję w rankingu, znalazł się Dziennik Gazeta Prawna z wynikiem ponad 2,4 tys. cytowań, za nim natomiast uplasował się Fakt, osiągając ponad 1,8 tys. wzmianek w mediach.

Najbardziej opiniotwórcze media ekonomiczne i biznesowe – prasa

W kategorii najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych o profilu ekonomicznym i biznesowym na pierwszym miejscu znalazła się Rzeczpospolita, cytowana w lipcu ponad 3,2 tys. razy. Za nią, na miejscu drugim uplasował się Dziennik Gazeta Prawna, a podium zamyka Puls Biznesu, który cytowany był 334 razy.

Najbardziej opiniotwórcze tygodniki i dwutygodniki

Miejsce pierwsze kategorii zajął tytuł Do Rzeczy, cytowany w lipcu 411 razy. Na drugim miejscu natomiast znalazła się Gazeta Polska, której pozycja w rankingu wzrosła aż o pięć miejsc w stosunku do maja br. – na łamach tygodnika wypowiadał się między innymi prezydent Andrzej Duda, analizowano również rozbieżne wyniki sondaży przedwyborczych. Czołówkę tej kategorii, z wynikiem 205 cytowań zamyka tygodnik Wprost, który od kwietnia 2020 jest wydawany wyłącznie elektronicznie.

Najbardziej opiniotwórcze miesięczniki i dwumiesięczniki

Najczęściej cytowanym – 547 razy – tytułem kategorii w lipcu był miesięcznik edukacyjny dla młodzieży Perspektywy, który przedstawił swój najnowszy Ranking Szkół Wyższych 2020. Na kolejnych miejscach podium znalazły się magazyny Forbes oraz Press. Do rankingu zaklasyfikował się również kobiecy magazyn Elle, w przypadku którego redaktorzy odnosili się do wywiadu z aktorem Piotrem Stramowskim.

Najbardziej opiniotwórcze media ekonomiczne i biznesowe – portale

W rankingu mediów o profilu biznesowym i ekonomicznym obejmującym portale internetowe na miejscu pierwszym znalazł się Money.pl, cytowany w lipcu 794 razy. Drugim najczęściej cytowanym medium tej kategorii okazał się Businessinsider.pl, natomiast podium z wynikiem 257 wzmianek zamyka Bankier.pl.

Najbardziej opiniotwórcze stacje telewizyjne

Tytuł najbardziej opiniotwórczej stacji telewizyjnej w lipcu zajmuje TVN24 z wynikiem ponad 3,2 tys. cytowań. Na miejscu drugim znalazł się Polsat News, a za nim TVN, które wzrosło o jedną pozycję w rankingu, osiągając wynik ponad 1,4 tys. wzmianek. O dwie pozycje w stosunku do czerwca br. podniosła się w rankingu Telewizja Trwam, w której komentarza dotyczącego wyborów prezydenckich udzielił Jarosław Kaczyński. Na miejscu ósmym ze wzrostem o trzy pozycje w kategorii znalazła się stacja Polsat Sport, która relacjonowała przebieg finału Pucharu Polski, rozmawiając między innymi ze Zbigniewem Bońkiem, prezesem PZPN. Ze 125 cytowaniami w rankingu znalazła się również TV Republika, w której Antoni Macierewicz komentował sprawę katastrofy smoleńskiej.

Najbardziej opiniotwórcze stacje radiowe

W lipcu najczęściej powoływano się na stację RMF FM, którą cytowano ponad 3,1 tys. razy. Na miejscu drugim, ze wzrostem o dwie pozycje w stosunku do ubiegłego miesiąca, znalazł się Program I Polskiego Radia, w którym prezes Prawa i Sprawiedliwości komentował wyniki wyborów prezydenckich. Czołówkę zamyka natomiast Radio Zet cytowane 787 razy. Duży wzrost cytowań zanotowano również w przypadku Programu 3 Polskiego Radia, w którym mówiono między innymi o przygotowaniach Rządu do drugiej fali epidemii koronawirusa w Polsce. Na miejscu dziewiątym, ze wzrostem o jedną pozycję w rankingu, znalazło się Radio Poznań, które cytowano często m.in. w wyniku wypowiedzi dyrektorki zoo w Poznaniu Ewy Zgrabczyńskiej, komentującej sprawę pumy Nubii.