statystyki

Brak oznaczonej ceny nie oznacza braku reklamy

autor: Patryk Słowik07.07.2020, 20:00
NSA podkreślił, że zakaz reklamy aptek stanowi ograniczenie swobody działalności gospodarczej.

NSA podkreślił, że zakaz reklamy aptek stanowi ograniczenie swobody działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Przy ocenie, czy doszło do złamania zakazu reklamy aptek, kluczowe są intencje właściciela placówki. Sam fakt, że w gazetce promocyjnej rozdawanej w aptece nie było uwidocznionych cen poszczególnych produktów, nie oznacza bynajmniej, że nie może być mowy o naruszeniu prawa farmaceutycznego. Wynika tak z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sprawa była pokłosiem decyzji wydanej przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Uznał on, że w skontrolowanej aptece prowadzona była nielegalna reklama placówki. Zgodnie z art. 94a ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 944) zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. A nie stanowi reklamy jedynie informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego. W skontrolowanej aptece zaś rozdawane były gazetki promujące poszczególne produkty, które można było nabyć w aptece. Pierwotnie w gazetce uwidocznione były ceny towarów, lecz później jej wydawca – produkt w spółce prowadzącej aptekę – przestał je podawać. Inspektor uznał jednak, że i tak doszło do nielegalnego reklamowania placówki. W efekcie wymierzył karę w wysokości 5 tys. zł oraz nakazał zaprzestanie praktyki. Główny Inspektorat Farmaceutyczny tę decyzję utrzymał w mocy. Podobnie uczynił wojewódzki sąd administracyjny. Jako że spółka prowadząca aptekę złożyła skargę kasacyjną, sprawa trafiła do NSA.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane