statystyki

Bardzo brytyjskie wideo europejskie. Po brexicie znacznie stopnieją zasoby produkcji filmowej i telewizyjnej

autor: Elżbieta Rutkowska03.12.2019, 10:49; Aktualizacja: 03.12.2019, 10:49
TV, telewizja, pilot, abonament

Tytuły z krajów unijnych stanowią 20–30 proc. biblioteki programowej platform oferujących na naszym kontynencie filmy i seriale w internecie – wynika z najnowszego raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego (stanowi część Rady Europy w Strasburgu).źródło: ShutterStock

Tytuły z krajów unijnych stanowią 20–30 proc. biblioteki programowej platform oferujących na naszym kontynencie filmy i seriale w internecie – wynika z najnowszego raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego (stanowi część Rady Europy w Strasburgu).

Udział produkcji europejskiej waha się w zależności od rodzaju serwisu i sposobu liczenia seriali. Dla serwisów oferujących wideo w modelu subskrypcyjnym (SVOD) wynosi 26 proc., jeśli za jeden tytuł uznamy całe sezony seriali. W przypadku uwzględnienia poszczególnych odcinków ten odsetek spada do 20 proc. Więcej pozycji rodzimej produkcji jest w katalogach internetowych serwisów umożliwiających wykupienie dostępu do pojedynczych tytułów (serwisy transakcyjne – TVOD). Przy kwalifikowaniu seriali sezonami ten udział wynosi 30 proc., a jeśli traktujemy każdy odcinek jako odrębną pozycję – 27 proc.

Niezależnie od przyjętej metody obliczeń na platformach wideo dominują produkcje ze Stanów Zjednoczonych. Gdy uwzględnimy wszystkie odcinki seriali, to na Netflixie i w innych serwisach subskrypcyjnych stanowią 54 proc. oferty, a w transakcyjnych – 62 proc. Udział produkcji amerykańskich przekracza połowę biblioteki programowej także przy liczeniu sezonów jako całości – wynosi wtedy odpowiednio 51 proc. i 56 proc.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane