statystyki

Bardzo brytyjskie wideo europejskie. Po brexicie znacznie stopnieją zasoby produkcji filmowej i telewizyjnej

autor: Elżbieta Rutkowska03.12.2019, 10:49; Aktualizacja: 03.12.2019, 10:49
TV, telewizja, pilot, abonament

Tytuły z krajów unijnych stanowią 20–30 proc. biblioteki programowej platform oferujących na naszym kontynencie filmy i seriale w internecie – wynika z najnowszego raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego (stanowi część Rady Europy w Strasburgu).źródło: ShutterStock

Tytuły z krajów unijnych stanowią 20–30 proc. biblioteki programowej platform oferujących na naszym kontynencie filmy i seriale w internecie – wynika z najnowszego raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego (stanowi część Rady Europy w Strasburgu).

Udział produkcji europejskiej waha się w zależności od rodzaju serwisu i sposobu liczenia seriali. Dla serwisów oferujących wideo w modelu subskrypcyjnym (SVOD) wynosi 26 proc., jeśli za jeden tytuł uznamy całe sezony seriali. W przypadku uwzględnienia poszczególnych odcinków ten odsetek spada do 20 proc. Więcej pozycji rodzimej produkcji jest w katalogach internetowych serwisów umożliwiających wykupienie dostępu do pojedynczych tytułów (serwisy transakcyjne – TVOD). Przy kwalifikowaniu seriali sezonami ten udział wynosi 30 proc., a jeśli traktujemy każdy odcinek jako odrębną pozycję – 27 proc.

Niezależnie od przyjętej metody obliczeń na platformach wideo dominują produkcje ze Stanów Zjednoczonych. Gdy uwzględnimy wszystkie odcinki seriali, to na Netflixie i w innych serwisach subskrypcyjnych stanowią 54 proc. oferty, a w transakcyjnych – 62 proc. Udział produkcji amerykańskich przekracza połowę biblioteki programowej także przy liczeniu sezonów jako całości – wynosi wtedy odpowiednio 51 proc. i 56 proc.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane