statystyki

Mali fonoholicy potrzebują pomocy rodziców

autor: Elżbieta Rutkowska06.11.2019, 09:15; Aktualizacja: 06.11.2019, 09:15
Wiele dzieci w wieku szkolnym jest uzależnionych od internetu i mediów społecznościowych – wynika z raportu „Młodzi cyfrowi”.

Wiele dzieci w wieku szkolnym jest uzależnionych od internetu i mediów społecznościowych – wynika z raportu „Młodzi cyfrowi”.źródło: DGP

Wiele dzieci w wieku szkolnym jest uzależnionych od internetu i mediów społecznościowych – wynika z raportu „Młodzi cyfrowi”.

Co dziesiąty uczeń w wieku 12–19 lat przyznaje, że ze swojego smartfona korzysta bez przerwy, a mniej niż godzinę dziennie posługuje się nim tylko 6,5 proc. młodzieży szkolnej. Życia bez internetu i smartfonów nie pamięta 23 proc. badanych.

Najczęściej używanym narzędziem do korzystania z sieci jest właśnie smartfon – zebrał prawie 97 proc. wskazań. Po tablet sięga w tym celu co piąty uczeń. Prawie wszystkie (97 proc.) telefony młodych ludzi mają dostęp do internetu, przy czym w ponad połowie przypadków jest on nieograniczony.

– Wiek inicjacji smartfonowej zaczyna się obniżać: przeciętnie dzieci dostają to urządzenie w wieku 10 lat. W dużych miastach średnia spada do ośmiu – mówi dr Maciej Dębski, prezes fundacji Dbam o Mój Z@sięg i współautor raportu „Młodzi cyfrowi”. Fundacja i Uniwersytet Gdański we współpracy z firmami Librus i PCG Edukacja przeankietowały ponad 50 tys. uczniów w wieku 12–19 lat ze szkół we wszystkich 16 województwach kraju i w 273 z 380 powiatów. O ile gimnazjaliści (badanie odbyło się w roku szkolnym 2018/2019) swoje pierwsze smartfony otrzymywali, mając średnio ponad 10 lat, o tyle ich młodsi koledzy z podstawówek – prawie rok wcześniej.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane