statystyki

Mali fonoholicy potrzebują pomocy rodziców

autor: Elżbieta Rutkowska06.11.2019, 09:15; Aktualizacja: 06.11.2019, 09:15
Wiele dzieci w wieku szkolnym jest uzależnionych od internetu i mediów społecznościowych – wynika z raportu „Młodzi cyfrowi”.

Wiele dzieci w wieku szkolnym jest uzależnionych od internetu i mediów społecznościowych – wynika z raportu „Młodzi cyfrowi”.źródło: DGP

Wiele dzieci w wieku szkolnym jest uzależnionych od internetu i mediów społecznościowych – wynika z raportu „Młodzi cyfrowi”.

Co dziesiąty uczeń w wieku 12–19 lat przyznaje, że ze swojego smartfona korzysta bez przerwy, a mniej niż godzinę dziennie posługuje się nim tylko 6,5 proc. młodzieży szkolnej. Życia bez internetu i smartfonów nie pamięta 23 proc. badanych.

Najczęściej używanym narzędziem do korzystania z sieci jest właśnie smartfon – zebrał prawie 97 proc. wskazań. Po tablet sięga w tym celu co piąty uczeń. Prawie wszystkie (97 proc.) telefony młodych ludzi mają dostęp do internetu, przy czym w ponad połowie przypadków jest on nieograniczony.

– Wiek inicjacji smartfonowej zaczyna się obniżać: przeciętnie dzieci dostają to urządzenie w wieku 10 lat. W dużych miastach średnia spada do ośmiu – mówi dr Maciej Dębski, prezes fundacji Dbam o Mój Z@sięg i współautor raportu „Młodzi cyfrowi”. Fundacja i Uniwersytet Gdański we współpracy z firmami Librus i PCG Edukacja przeankietowały ponad 50 tys. uczniów w wieku 12–19 lat ze szkół we wszystkich 16 województwach kraju i w 273 z 380 powiatów. O ile gimnazjaliści (badanie odbyło się w roku szkolnym 2018/2019) swoje pierwsze smartfony otrzymywali, mając średnio ponad 10 lat, o tyle ich młodsi koledzy z podstawówek – prawie rok wcześniej.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane