Postęp technologiczny jest dziś wyzwaniem dla pracodawców, pracowników (także nieorganicznych, czyli robotów) i rynku. Wiele zawodów zanika, ale pojawia się mnóstwo nowych profesji przyszłości. Jak zmienić mentalność ludzi i zmotywować ich przy transformacji jaką niesie wdrażanie technologii 4.0? Jak nauczyć ich nowych kompetencji, zarządzania zespołem? Wreszcie, jakie umiejętności powinien mieć jego lider? Na te pytania odpowiedzi formułuje Pro-Lab, spółka spin-off Politechniki Śląskiej.
Pro-Lab wspiera nowoczesny przemysł 4.0, rozwiązując kompleksowo wszystkie problemy związane z czynnikiem ludzkim i nowymi technologiami. Tworzy narzędzia diagnostyczne i szkoleniowe z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. – Opracowane przez nas aplikacje do diagnozy potencjału pracownika ukierunkowane są na rozwój profesji przyszłości, opartych na technologiach 4.0 – mówi dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. Politechniki Śląskiej, szefowa Pro-Lab. W Pro-Lab kieruje pracami działu VR Mobilna Pracownia. – Specjalizujemy się w diagnostyce ludzkich kompetencji i ich rozwijaniu, dzięki czemu łatwiejsze jest podjęcie odpowiedniej pracy, wykreowanie specjalistów i liderów, a w efekcie rozwój całej organizacji – firm i innych podmiotów 4.0, które dzięki temu osiągną harmonię w postępie technologicznym i społecznym – zaznacza prof. Małgorzata Dobrowolska.
W Pro-Lab takich działów jest kilka, a każdy stanowi niezależny, międzynarodowy i interdyscyplinarny zespół ekspertów, którzy pracują przy użyciu technologii wirtualnej rzeczywistości. To m.in. takie działy VR, jak: Diagnostyka, Szkolenia, Projekty B+R, czy Psychoterapia. Zespoły obejmują statystyków, metodologów, inżynierów, specjalistów nauk społecznych i technicznych, konstruktorów, informatyków, programistów, ale trzonem są zawsze psycholodzy pracy i specjaliści HR. – Pro-Lab powstało w myśl zasady, że tylko interdyscyplinarne rozwiązania rozwiązują systemowo problemy i osiągają najwyższy stopień doskonałości. Równolegle z diagnostyką potencjału pracowników, powstają narzędzia i instrumenty HR, zaawansowane projekty B+R, wdrożenia technologiczne, programy psychoterapii leczenia uzależnień od nowych technologii, inteligentne przestrzenie i miejsca dla pracy, nauki i czasu wolnego 4.0 – mówi prof. M. Dobrowolska, która specjalizuje się w psychologii transformacji przyszłości oraz ewolucji cyfrowej i energetycznej. Jako profesor akademicki, pracownik jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju, przygotowuje społeczeństwo do zmierzenia się z kluczowymi wyzwaniami współczesnego świata. Dzięki połączeniu wiedzy psychologicznej z praktycznym doświadczeniem biznesowym, profesor Dobrowolska wspiera liderów w odkrywaniu ich pełnego potencjału, zmienia życie tych, którzy pragną nie tylko osiągać cele, ale także rozwijać kluczowe kompetencje potrzebne do odniesienia sukcesu w dynamicznym środowisku. Jako autorka szybkiej i skutecznej metody rozwoju osobistego inspiruje ludzi do odkrywania i odblokowywania swojego potencjału. Jej mowy motywacyjne mają na celu wzmocnienie psychiki oraz umiejętności. – Stawianie na rozwój osobisty jest obecny w życiu wielu osób, nie tylko pracowników i pracodawców, ale także sportowców, twórców, artystów, polityków. Moi słuchacze mogą od razu skorzystać z nieznanych aspektów swojej osobowości. Czasem wystarczą drobne zmiany, aby zacząć stosować swoje predyspozycje i zamieniać je w spełnianie marzeń – podkreśla Małgorzata Dobrowolska, której wystąpienia są fundamentem w budowaniu i umacnianiu psychiki.
Hitem w tym zakresie jest kanał internetowy „Psychologiczne Espresso”, gdzie prof. M. Dobrowolska, poprzez szybką dawkę merytorycznych treści, pomaga odbiorcom w codziennym życiu. – Dlaczego „espresso”? Bo stawia na nogi i inspiruje do działania. To idealna formuła podczas przerwy w pracy. Długie formy komunikacji nie są już atrakcyjne dla odbiorców. 90-sekundowe esencjonalne rolki wymagają ode mnie przekazania syntezy tak złożonych zagadnień, jak dysonans poznawczy, czy konformizm społeczny, na co podczas wykładów poświęcam 1,5 godziny. Dzisiejsze społeczeństwo nie lubi tracić czasu, dlatego moje krótkie formaty, to połączenie psychologii i nowoczesnego podejścia do rozwoju osobistego – podkreśla prof. Dobrowolska.
W dzisiejszej gospodarce liczy się nie tylko zysk organizacji, ale również czynniki społeczne – zespół, który niejednokrotnie musi funkcjonować pod presją czasu, w sytuacjach stresowych, w obliczu potencjalnych porażek. Nowatorskie metody wykorzystujące osiągnięcia nowoczesnej psychologii, innowacyjnych metod rozwoju osobistego i siły motywacji, pomagają stworzyć autentyczną przestrzeń, w której pracodawca, lider i pracownik rozumieją siebie nawzajem, co w efekcie niesie progres całej organizacji. Droga do sukcesu zawsze prowadzi przez odkrycie i wykorzystanie w pełni własnego potencjału.
Prof. Małgorzata Dobrowolska będzie gościem Europejskiego Forum Biznesu, które 5 grudnia odbędzie się w Katowicach. Jej wystąpienie poświęcone będzie temu, jak małe zmiany mogą odmienić życie.
Maria Leżucha, Jacek Majewski