Rozmowa z Grzegorzem Rybiałkiem, Prezesem Zarządu Energy System Toruń Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Energy System Toruń Sp. z o.o. należy do prężnie rozwijających się podmiotów branży budownictwa przemysłowego. Specjalizują się Państwo w realizacji gazociągów wysokiego ciśnienia oraz sieci gazociągowych niskiego i średniego ciśnienia. W bieżącym roku mija 10-lecie działalności firmy. Jak przez tę dekadę kształtowała się ścieżka rozwoju firmy?
Nasza firma została utworzona z myślą o tym, aby jej główną działalnością była budowa rurociągów stalowych, zwłaszcza gazociągów wysokiego ciśnienia. Założenia te podparte były wcześniejszą praktyką zdobytą przez osoby stanowiące kierownictwo firmy przy realizacji podobnych zadań dla innych podmiotów. W pierwszych latach trzon naszej działalności obejmował budowę gazociągów niskiego, średniego i wysokiego ciśnienia dla inwestorów państwowych, takich jak OGP GAZ-SYSTEM S.A. oraz Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. Dzięki pozytywnej weryfikacji naszego przedsiębiorstwa przez firmy brokerskie, uzyskaliśmy limity gwarancyjne oraz wadialne, które otworzyły nam możliwość uczestnictwa w przetargach publicznych ogłaszanych przez te spółki. Pozyskane zadania związane z budową gazociągów wysokiego ciśnienia, obiektów technologicznych oraz infrastruktury technicznej zaowocowały możliwością zwiększenia kadry kierowniczej oraz rozbudowania schematu organizacyjnego naszej firmy. Zdobyte doświadczenie i referencje otworzyły nam możliwość wykonywania podobnych zadań dla firm z sektora drogowego. Dziś Energy System Toruń Sp. z o.o. z sukcesami realizuje inwestycje związane z przebudową gazociągów wysokiego ciśnienia, które kolidują z inwestycjami drogowymi.
Na przestrzeni tych 10 lat uzyskaliśmy wszystkie niezbędne certyfikaty, w tym Zintegrowanego Systemu Zarządzania ISO 9001 i ISO 3834 oraz Urzędu Dozoru Technicznego uprawniającego do modernizowania, napraw i wytwarzania gazociągów. Dzięki rozbudowanej kadrze kierowniczej oraz stałej współpracy z zaprzyjaźnionymi pracowniami projektowymi jesteśmy w stanie opracować i wykonać każdą sieć gazową. Zdobyte doświadczenia umożliwiły nam w ostatnich latach zaistnieć i rozpocząć kooperację z innymi inwestorami z branży energetycznej, jak np. DUONEnergy Services.
Co stanowi o wysokiej pozycji Państwa firmy w branży i jakie czynniki napędzają jej progres? Na jakich wartościach opiera swoją strategię rozwoju?
Główną filozofią w trakcie tworzenia Energy System Toruń Sp. z o.o. było doprowadzenie do stworzenia małego, zgranego zespołu kierowniczego, który będzie cechował się dużym doświadczeniem w branży energetycznej. To dzięki odpowiedniemu doborowi kadry oraz innych współpracowników została wypracowana nasza wysoka pozycja u zleceniodawców. Rzetelność, terminowość oraz wysoki poziom wykonanych usług stały się głównymi wartościami, którymi kieruje się nasza spółka. Dzięki kompetentnemu podejściu do wykonywanych zadań oraz odpowiedniemu doborowi podwykonawców spółka sukcesywnie rozwija się.
Firma została nominowana do godła QI w Programie Najwyższa Jaskość Quality International 2024. Jak definiuje Pan jakość w odniesieniu do oferowanych przez Energy System Toruń usług oraz bezpieczeństwa inwestycji? Co stanowi o jego istocie?
Wybierając Energy System Toruń Sp. z o.o. jako wykonawcę, inwestor może być spokojny o jakość i terminowość wykonanych zadań, czego dowodem są liczne referencje uzyskane od inwestorów państwowych, jak i firm z branż pośrednich, dla których wykonywaliśmy budowy oraz przebudowy gazociągów. Nasza firma dzięki 10-letniemu doświadczeniu i bezawaryjnemu wykonaniu każdej budowy, ma wysokie progi ubezpieczeniowe dotyczące gwarancji należytego wykonania oraz usunięcia wad i usterek. Posiada także wysoki limit dla polis OC oraz NNW. Umowy zawarte z towarzystwami ubezpieczeniowymi są corocznie audytowane, czego wynikiem jest nadanie nowych, zwiększonych gwarancji finansowych.
Dzięki wypracowanym zyskom możemy poszczycić się także aktywną działalnością pozabudowlaną. Wspieramy liczne inicjatywy społeczne, wydarzenia kulturalne oraz eventy sportowe. Naszym głównym partnerem jest lokalny klub MKSW Pomorzanin Toruń. Od kilku lat wspieramy Polski Związek Bokserski, z czego jesteśmy bardzo dumni. Współpraca z prezesem PZB Grzegorzem Nowaczkiem oraz wiceprezesem Maciejem Demelem zaowocowała wypracowaniem nagród i stypendiów dla polskich pięściarzy. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspierać tę dyscyplinę sportu. Według naszej oceny, jakość firmy, to nie tylko rzetelne wykonywanie czynności zawodowych, ale także czynne uczestnictwo w życiu społecznym.
Które ze zrealizowanych inwestycji czy innych ważnych przedsięwzięć były dla Pana osobiście najbardziej znaczącymi?
W 10-letniej karierze firmy prowadziliśmy kilkanaście bardzo skomplikowanych budów. Wymagały one od nas dużego zaangażowania oraz codziennej weryfikacji zagrożeń i tempa prac. Dzięki powołaniu prokurentów w spółce, mogliśmy bardziej efektywnie reagować na bieżące potrzeby inwestorów oraz dogłębnie weryfikować czynności i zaangażowanie na budowie. Zakres obowiązków prokurentów poza formalno-prawną weryfikacją zapisów umownych i zleceń został rozszerzony o bezpośredni nadzór podczas prac i przestrzeganie terminów zawartych w harmonogramach. Dla mnie osobiście najważniejszą realizacją była inwestycja pod nazwą „Budowa gazociągu Świecie – Bydgoszcz Łęgnowo – Janikowo – Kruszwica wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego” dla Polskiej Spółki Gazownictwa w Bydgoszczy. Była to pierwsza realizacja w naszym rejonie związana z budową gazociągów wysokiego ciśnienia. Z uwagi na fakt, że zarówno nasza firma, jak i inwestor jesteśmy spółkami lokalnymi, chcieliśmy zaistnieć z jak najlepszej strony. Narzucone terminy umowne wymagały od nas bardzo sprawnej organizacji. W mojej ocenie ww. zadanie zrealizowaliśmy bardzo dobrze finalizując budowę 3 miesiące przed ustalonym terminem. Mimo tak napiętego harmonogramu oraz licznych problemów technicznych na budowie, dobrze wspominam współpracę z inspektorami i kierownictwem ze strony inwestora. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli znowu nawiązać współpracę przy kolejnej inwestycji.
Energy System Toruń przystępuje do zadań, które wymagają maksymalnego zaangażowania od kadry kierowniczej. Naszym atutem jest optymalizowanie budów dla firm z branży drogowej. W tym kontekście bardzo dobrze wspominam współpracę z BUDIMEX-em przy usuwaniu kolizji gazociągów w trakcie budowy dróg przez tego wykonawcę.
Jakie aktualnie można zaobserwować w branży tendencje i jak je Państwo realizują w obliczu postępujących po sobie od kilku lat niekorzystnych zawirowań gospodarczych? W czym firma upatruje szans, a gdzie czyhają zagrożenia i jak ocenia Pan perspektywy i możliwości rozwojowe spółki w tym kontekście?
W ostatnim czasie dało się zaobserwować spadkowe tendencje w branży energetycznej. W mojej ocenie związane są one ze zwiększeniem cen gazu i wybuchem wojny w Ukrainie, która zakłóciła w znaczący sposób łańcuch dostaw stali do Europy, a co się z tym wiąże także rur przeznaczonych do budowy gazociągów. Niekorzystny wpływ na branżę gazowniczą ma także tendencja zamykania hut na terenie Polski. Brak podstawowych materiałów do budowy gazociągów oraz niemożliwość ich zakupu na terenie Polski powoduje zawirowania cenowe oraz wydłużające się terminy ich dostaw. My, zapobiegając tym czynnikom, rozpoczęliśmy proces weryfikacji dostawców z całej Europy. Z uwagi na fakt, że nasza firma nie jest dużym przedsiębiorstwem, jest w stanie zapewnić sobie dostawy materiałów od kilku dostawców. Na przestrzeni 10 lat naszej działalności zdarzyło nam się doświadczyć kilku zmiennych tendencji na rynku gazowniczym, ale dzięki bezpośredniej, bieżącej weryfikacji zawsze potrafiliśmy się dostosować do sytuacji. Mamy świadomość, że rynek gazowniczy staje się coraz bardziej skomplikowany. Musimy cechować się dużym zaangażowaniem, aby utrzymać firmę na określonym poziomie, który spełnia wymagania inwestorów.
Rozmawiała Joanna Chrustek