Sztuczne ognie wzbudzają zachwyt i stanowią oprawę ważnych wydarzeń. Bez nich nie wyobrażamy sobie nocy sylwestrowej, festiwali czy innych wyjątkowych okazji. Niestety ich eksplozje niosą hałas, a także zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi. Alternatywą mogą być ekofajerwerki, których formułę opracowała Marka „Gaoo Spectrum”.

Powstanie ekologicznych fajerwerków poprzedzone było wieloma eksperymentami z dziedziny fizykochemii. Badania, których podjął się prof. Janusz Lipkowski, koncentrowały się na zagadnieniach współzależności struktury i selektywności tworzenia kompleksów w rozmaitych układach heteromolekularnych. Dzięki zastosowaniu w pirotechnice specjalnie opracowanego materiału sorpcyjnego, najbardziej szkodliwe jony metali ciężkich pozostają związane z sorbentem, przez co zostaje znacznie ograniczona ich szkodliwość dla środowiska. Jony metali ciężkich, które opadają na ziemię po eksplozji zostają pochłonięte przez opatentowany materiał nierozpuszczalny w wodzie. W efekcie uzyskano znaczne zmniejszenie ilości szkodliwych substancji, które mogą przenikać do wód gruntowych lub zbiorników wodnych, znajdujących się na terenach pokazów pirotechnicznych. – Jako pierwsi w Europie, a o ile wiemy, również i na świecie, opracowaliśmy ten unikatowy, przyjazny dla środowiska skład fajerwerków. Produkt pod marką „Gaoo Spectrum” oferowany jest już w 22 krajach Unii Europejskiej. Obecnie przeprowadzamy walidację patentu europejskiego w USA, Chinach i Indiach – mówi Anna Zabłocka – Kasak, właściciel Fireworks Europe Innovation Sp. z o.o.

Obok „Gaoo Spectrum”, fajerwerków, które są o kilkadziesiąt decybeli cichsze od tradycyjnych, asortyment obejmuje także inne marki własne producenta: „Gaoo Fireworks”, „Kasak Extreme” oraz „Hammer” – równie atrakcyjnych pod względem efektów wizualnych.

Spółka została Laureatem prestiżowego Programu „Innowacja Roku 2019”. Jak mówi A. Zabłocka - Kasak: – Nagroda ta jest docenieniem naszych wieloletnich badań nad ekologiczną formułą w pirotechnice. To także dostrzeżenie naszej rzetelnej pracy, ciągłego skupienia się na celu – na rozwoju firmy, starań o najwyższą jakość i bezpieczeństwo oferowanych produktów oraz dbaniu o zadowolenie klientów. Jest to dla nas także mobilizacja do dalszych działań, zmierzających do opracowywania kolejnych innowacji, ponieważ jest to dobrze obrany kierunek.

Magdalena Klimek