Megmar konsekwentnie buduje na polskim rynku pozycję lidera w branży chemii przemysłowej. O ekologicznym podejściu do prowadzenia biznesu oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne rozmawiamy z Magdaleną Drac-Tatoń, Prezesem Zarządu tej spółki.

Od ponad 15 lat produkują Państwo preparaty chemiczne dla największych zakładów przemysłowych na polskim rynku. Jakiego rodzaju są to produkty i dla jakich branż są dedykowane?

Rozwiązania Megmar znajdują zastosowanie w wielu branżach, a dzięki szerokiemu doświadczeniu i rozwojowi naszego działu R&D, jesteśmy w stanie stworzyć technologie szyte na miarę każdego przedsiębiorstwa. Od wielu lat ściśle współpracujemy z różnymi sektorami przemysłu, w tym np. energetycznym czy rafineryjnym, przyczyniając się do ich modernizacji. Opracowywane przez nas technologie odsiarczania spalin, pozwalają na redukcję emisji szkodliwego tlenku siarki oraz eliminację problemu wytrącania się podczas tego procesu trudnych do usunięcia osadów twardych w najróżniejszych instalacjach, korzystnie wpływając na efektywność oraz przedłużenie żywotności instalacji. Regularnie przeprowadzamy w różnych sektorach przemysłowych testy, wcześniej opracowanych przez nas rozwiązań, które potwierdzają nie tylko ich skuteczność, ale i pozytywny wpływ na środowisko.

Obserwując działania Megmar, bardzo widoczny jest cel, który Państwu przyświeca, mianowicie tworzenie chemii ekologicznej. Co to oznacza w praktyce?

W obliczu stojących przed współczesnym światem wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, szkodliwymi odpadami i emisją CO2, żadna firma nie może pozwolić sobie na działania, które będą ten stan pogarszać. Intensywny rozwój gospodarczy musi iść w parze z poszukiwaniem przez przedsiębiorców rozwiązań, które będą niwelować szkodliwe skutki ich działalności. Jestem dumna, że w Megmar ekologia towarzyszy nam we wszystkich projektach, które realizujemy, począwszy od tych energetycznych, poprzez technologie umożliwiające oszczędzanie wody, aż po uzdatnianie ścieków przemysłowych, czy tworzenie nowoczesnych powłok malarskich, pozbawionych substancji toksycznych.

Troska o środowisko to szereg inwestycji w nowe, innowacyjne technologie. W jaki sposób to założenie realizowane jest w Megmarze?

Stawiamy na innowacyjne rozwiązania biotechnologiczne, oparte na mikroorganizmach. Jako jedna z pierwszych firm w Polsce stworzyliśmy anty-odory pochodzenia biologicznego do zwalczania nieprzyjemnych zapachów ze ścieków przemysłowych i bytowych. W Megmar wykorzystujemy biochemię także w celu uzdatniania wody przemysłowej. Produkty Megmar, w tym preparaty biologiczne, skutecznie poprawiają parametry wody, czy innych mediów, pozwalając zaoszczędzić, lub między innymi zmniejszyć zużycie wody. Biotechnologia przynosi istotne korzyści ekologiczne: nie powoduje wzrostu efektu cieplarnianego, wytwarza produkty biodegradowalne, zmniejsza ilość odpadów chemicznych i zużycie toksycznych substancji.

Równie ważnym aspektem jest zaangażowanie w edukację na temat ochrony środowiska. Co dla Państwa jest najistotniejsze w tym procesie?

Przez ponad 15 lat tworzenia ekologicznych technologii chemicznych dla przemysłu zdobyliśmy cenną wiedzę i bogate doświadczenie. Czujemy się zobowiązani, by się nimi podzielić, dlatego wspólnie z Collegium Civitas opracowaliśmy program studiów podyplomowych, które podejmują kwestie zarządzania w ochronie środowiska, racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych w działalności człowieka, specyfiki instrumentów prawnych i organizacyjnych oraz zastosowania najnowszych rozwiązań z dziedziny chemii i biotechnologii. Program skierowany jest do wszystkich zainteresowanych zagadnieniami ekologii i zrównoważonego rozwoju – urzędników, nauczycieli, dziennikarzy czy działaczy NGO.

Megmar został nominowany do prestiżowej nagrody EKO Firma 2019. Co oznacza dla Państwa to pojęcie?

EKO firma świadomie i odpowiedzialnie podchodzi do prowadzonego biznesu, na każdym jego etapie. Szanuje swoje otoczenie, w rozumieniu lokalnym i globalnym, troszczy się o ludzi, naturę i zwierzęta, a także długofalowo rozpatruje konsekwencje swojej działalności.

Rozmawiała Joanna Jakoweńko