Od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych można zarobić, oferując mieszkanie kibicom przyjeżdżającym na Euro 2012. I to zaledwie przez tydzień.
Reklama
Pod warunkiem oczywiście, że rozgrzany emocjami lokator nie zrzuci na podłogę telewizora (bo jego drużyna przegrała), nie wyważy drzwi (bo zapomniał klucza) albo nie wyrwie kranu ze ściany. W skrajnym wypadku cały zysk z najmu trzeba będzie wydać na remont.
Właściciel mieszkania może oczywiście zabezpieczyć się, spisując z kibicami specjalną umowę i pobierając od nich kaucję. Niemniej lepszym rozwiązaniem może się okazać wykupienie specjalnego ubezpieczenia. Jego stawka zależy od wartości rynkowej mieszkania, sprzętów, które chcemy ubezpieczyć, a także długości okresu ubezpieczenia.
W Euro Hestii za polisę dla 50-metrowego mieszkania wycenionego przez właściciela na 350 tys. zł trzeba zapłacić około 90 zł. To niewiele, zważywszy na to, że ubezpieczenie będzie działało cały rok i obejmie elementy stałe, jak ściany, drzwi, kafelki czy armaturę do kwoty 15 tys. zł. Równie wysokie odszkodowanie właściciel mieszkania może dostać za zniszczone przedmioty ruchome, czyli np. telewizor, dywan czy kanapę. Podobne produkty mają w ofercie inni ubezpieczyciele – PZU, Uniqa, Link 4, Generali i Concordia.
Wysokość składek jest zróżnicowana. Najtaniej, bo już za 42 zł, wykupimy pakiet w PZU, jednak będzie on działał tylko miesiąc. Najdroższy jest w towarzystwie Uniqa – kosztuje ok. 320 zł, ale działa przez rok.

Reklama
Przed zakupem polisy, trzeba dokładnie przeczytać umowę. Niektóre towarzystwa nie wypłacą bowiem pieniędzy np. w sytuacji, gdy klient przywłaszczy sobie telewizor lub gdy do zniszczeń doprowadził z premedytacją, np. rozpalając ognisko na podłodze.
Inną, poza ubezpieczeniem i kaucją opcją, z której mogą skorzystać właściciele wynajmowanych mieszkań, jest wykup polisy OC dla kibica. Wtedy wszelkie koszty napraw zniszczonego lokalu pokrywane są z ubezpieczenia. Problem polega tylko na tym, że do wyliczenia składki potrzebne są dane personalne klienta. Tak jest np. w Liberty Direct oraz w PZU.
W Concordii ubezpieczenie dla kibica kosztuje 75 zł (do kwoty 50 tys. zł), natomiast w Generali stawki zaczynają się od 20 zł, ale suma ubezpieczenia to 30 tys. zł
Specjaliści od wynajmu, oprócz wykupu polisy czy wzięcia kaucji, radzą również zrobić zdjęcia, które będą obrazować stan lokalu w dniu przekazania kluczy najemcom. Mogą się okazać one ważnym dowodem np. w przypadku dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.