Spadkowy kwartał ubezpieczycieli. Krajowe firmy ubezpieczeniowe miały w I kw. 627 mln zł zysku netto, o 41 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. W segmencie życiowym zysk zmniejszył się o 13 proc., do 578 mln zł. Towarzystwa majątkowe zanotowały spadek o 88 proc., do 49 mln zł. Wartość składek spadła o prawie 7 proc. do 13,3 mld zł, zaś odszkodowania wzrosły o nieco ponad 1 proc., do 8,8 mld zł. PIU podkreśla, że należny podatek dochodowy w branży ubezpieczeniowej wyniósł w I kw. ok. 198 mln zł. Do tego dochodzi ok. 100 mln zł zapłaconego przez branżę podatku od instytucji finansowych.
Akcje PZU na dnie. Biorąc pod uwagę kursy zamknięcia, notowania PZU znalazły się w miniony czwartek na najniższym poziomie w historii – cena akcji wyniosła 29,05 zł. Ponad miesiąc temu spółka poinformowała, że jej skonsolidowany wynik netto był w I kw. o ponad połowę mniejszy niż rok wcześniej. Później zarząd zaproponował niższą od oczekiwań rynku dywidendę z zysku za 2015 r., a Skarb Państwa złożył wniosek o uwzględnienie w porządku obrad walnego zgromadzenia, które ma się odbyć za tydzień, punktu dotyczącego zmian w radzie nadzorczej. W miniony czwartek Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zabezpieczaniu dokumentów dotyczących jednego z dużych projektów informatycznych w PZU i PZU Życie. Według Radia ZET akcja CBA to „efekt wojny w zarządzie spółki” i chęci odwołania Dariusza Krzewiny, prezesa firmy życiowej, przez Michała Krupińskiego, szefa PZU i całej grupy. W piątek Krzewina stracił stanowisko.
Największe przejęcie Microsoftu. Producent systemu Windows i konsoli do gier xBox ogłosił w poniedziałek, że za 26,2 mld dol. kupuje firmę LinkedIn, prowadzącą serwis społecznościowy. Wycena LinkedIn w transakcji była o połowę wyższa od kursu akcji firmy sprzed ogłoszenia umowy (ale też była zbliżona do ceny akcji firmy z początku roku, w lutym kurs mocno spadł, gdy ogłoszono niższą od oczekiwań prognozę zysku na 2016 r.). Dla Microsoftu jest to największa dotychczas akwizycja w historii.
ikona lupy />
Notowani a akcji PZU / Dziennik Gazeta Prawna