statystyki

Żeby płacić za granicą, nie trzeba zabierać ze sobą gotówki

autor: Łukasz Wilkowicz20.06.2016, 07:58; Aktualizacja: 20.06.2016, 08:56
internet-waluty-kantor

Sposobem na ograniczenie kosztów jest wykorzystanie karty do konta walutowego.źródło: ShutterStock

Wożenie ze sobą gotówki wiąże się z ryzykiem jej utraty, np. kradzieży. Bezpieczniejszym sposobem jest używanie karty. Za granicą można użyć karty do zwykłego konta złotowego, z tym wiąże się jednak konieczność zapłacenia za przewalutowanie (bywa, że podwójne – z waluty danego kraju na walutę używaną przez organizację kartową, a dopiero potem na złote). Sposobem na ograniczenie kosztów jest wykorzystanie karty do konta walutowego. Tu oferta banków jest dość zróżnicowana, jednak należy być przygotowanym, że karty są zwykle wydawane tylko do kont w najbardziej popularnych walutach, co spowoduje, że korzystanie z takiego plastiku w krajach egzotycznych nie będzie specjalnie tańsze.

Tak wygląda oferta kont walutowych i powiązanych z nimi kart w największych bankach (tych, które odpowiedziały na naszą ankietę; banki są uszeregowane według liczby walut, w których gotowe są prowadzić rachunki):

Alior Bank Waluty: EUR, USD, GBP, CHF, SEK, NOK, JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, RUB (karty wydawane są do kont w pierwszych trzech walutach). Opłaty: konta są prowadzone bez opłat, podobnie jest z wydaniem i korzystaniem z karty, pod warunkiem że w ciągu pół roku zostanie wykonana przynajmniej jedna operacja; pierwsza w miesiącu wypłata w dowolnym bankomacie na świecie jest darmowa, kolejne kosztują 9 zł.

PKO BP Waluty: EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK (karty są dostępne dla rachunków w euro, dolarach i funtach). Opłaty: za prowadzenie konta opłata wynosi 6,9 zł (nie jest pobierana dla rachunków, do których wydano karty debetowe); wydanie karty jest darmowe, opłata za jej użytkowanie wynosi – w zależności od waluty rachunku: 6 euro, 8 dolarów lub 5 funtów; prowizja za wypłatę z bankomatu to 1,5 zł.

Bank Pekao Waluty: EUR, CHF, USD, GBP. Do tych czterech walut wydawana jest karta wielowalutowa, którą można podłączyć do konta w złotych i kont w dewizach. Opłaty: koszt prowadzenia rachunku jest uzależniony od pakietu, np. przy Eurokoncie mobilnym konta walutowe są płatne (w euro – 0,99 euro miesięcznie), a przy Eurokoncie mobilnym plus (9,9 zł miesięcznie za rachunek złotowy) – darmowe; brak opłaty za wydanie karty; opłata za korzystanie to 6,99 zł miesięcznie (dokonanie czterech transakcji w miesiącu obniża ją do zera); do końca września nowi klienci nie płacą prowizji za wypłatę gotówki w bankomatach za granicą, darmowe są bankomaty banków grupy UniCredit.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • hiszpan(2016-06-21 00:10) Zgłoś naruszenie 10

    http://www.wykop.pl/link/3232005/gigantyczna-awaria-mbanku-bankomaty-zjadaja-karty-nie-przechodza-platnosci/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane