Nadzór finansowy dopiął swego – depozytów antypodatkowych nie będzie. Właśnie wycofują je z oferty banki z pierwszej dziesiątki rynku – Kredyt Bank i Getin Noble Bank. Klienci tego pierwszego nie mogą już zakładać takich depozytów od środy. Z kolei z oferty Getinu, który był jednym z liderów rynku lokat z jednodniową kapitalizacją, znikną w ciągu kilku dni.

– W środę podjęliśmy decyzję o wycofaniu z oferty lokat z kapitalizacją jednodniową – mówi Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku. Szef spółki kontrolowanej przez miliardera Leszka Czarneckiego zapewnia, że w ciągu tygodnia tego rodzaju oferty lokat zostaną zastąpione tradycyjnymi lokatami o atrakcyjnym oprocentowaniu, ale na razie nie zdradza szczegółów.

Jakie są powody wycofania lokat z kapitalizacją jednodniową z oferty Getin Noble Banku przed wejściem w życie przepisów zmieniających prawo dotyczące kapitalizacji odsetek? – Nie ukrywam, że miało na to wpływ stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego – tłumaczy Rosiński.

Zdaniem KNF działania banków, które windują ceny depozytów, stanowią poważne zagrożenie dla sektora, bo klienci przenoszą środki w znaczącej skali między poszczególnymi instytucjami w zależności od tego, kto więcej płaci. To z kolei jest źródłem problemów dla tych, którzy za lokaty nie chcą przepłacać.

ikona lupy />
Ranking 3-miesięcznych lokat bankowych w styczniu 2011 roku / DGP

– KNF prowadzi od dłuższego czasu kontrolę pod względem ryzyka, na jakie narażają się banki, które mają nadmierną ekspozycję na lokaty z dzienną kapitalizacją – mówi Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF.

Likwidacja lokat antypodatkowych najbardziej dotknie mniejsze banki, np. FM Bank i Mertium Bank. Ten pierwszy już wcześniej zrezygnował z krótszych lokat antypodatkowych, a wczoraj uznał, że nie będzie już przyjmował także dłuższych depozytów z dzienną kapitalizacją. Przedstawiciele innych mniejszych instytucji mówią, że i tak będą zmuszeni wycofać lokaty z jednodniową kapitalizacją, bo wkrótce zacznie obowiązywać nowa Ordynacja podatkowa, która zniesie możliwość ich oferowania. Ten ruch może przyspieszyć twarde stanowisko nadzoru, który chce całkowitego wycofania z rynku lokat z dzienną kapitalizacją.

– Na razie nie podjęliśmy żadnych działań wobec banków, które wprowadziły ten produkt na rynek i które przez zbyt dużą wartość depozytów jednodniowych wystawiły się na nadmierne ryzyko. Jeśli dojdziemy do wniosku, że jest taka potrzeba, to podejmiemy wobec nich wybrane działania nadzorcze – mówi Kwaśniak.

DGP przypomina

Zmiany w opodatkowaniu lokat jednodniowych wprowadziła ustawa okołobudżetowa z 22 grudnia 2011 r. (Dz.U. nr 291, poz. 1707).

Zamieszanie z rozliczeniem przed fiskusem tej formy oszczędzania spowodowane jest zasadami zaokrąglania przewidzianymi w Ordynacji podatkowej. Dziś przy obliczaniu podstawy opodatkowaniu i podatku końcówki mniejsze niż 50 groszy zaokrągla się w dół, a równe lub wyższe w górę. Po zmianie w przepisach podatkowych podstawę opodatkowania (przychodów) i kwotę podatku kapitałowego (przewidzianego w art. 30a ust. 1 pkt 1 – 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) trzeba będzie zaokrąglać do pełnych groszy w górę. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 31 marca 2012 r.