Banki będą uwzględniały ujemne oprocentowanie franków - potwierdza prezes NBP Marek Belka. Takie decyzje zostały podjęte na posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej.

Profesor Belka w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zapewnia, że banki zgodziły się stosować ujemny LIBOR przy kredytach wziętych we frankach. Prezes NBP tłumaczy, że banki zgodziły się opierać oprocentowanie na silnie ujemnych stopach procentowych Szwajcarii (- 0,75 procent), co będzie oznaczało, że wzmocnienie franka zostanie skompensowane niższym oprocentowaniem.

Dodaje, że banki zrezygnowały też z dodatkowych zabezpieczeń kredytów oraz zadeklarowały podejmowanie działań wspierających swoich klientów: między innymi wydłużeniem czasu spłacania kredytu przy utrzymaniu dotychczasowej wysokości raty, czy nawet czasowym zawieszeniem spłat rat.

Profesor Marek Belka uspokaja też osoby posiadające kredyty we frankach, nawet w sytuacji kiedy suma kredytu przewyższa wartość mieszkania czy domu. Poza tym zachęca tych, dla których rata kredytu będzie zbyt wysoka by ją spłacać do podjęcia rozmów z bankiem by znaleźć wyjście z sytuacji.

W trakcie posiedzenia członkowie KSF ocenili, że sytuacja związana z uwolnieniem kursu franka w stosunku do euro nie powoduje zagrożenia dla stabilności systemu finansowego w Polsce. Sektor bankowy jest stabilny i odporny na szoki zewnętrzne, w tym na znaczne zmiany kursu walutowego.