Senat zajął się ustawą o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych. Ustawa ma pomóc osobom, które wzięły kredyt w walucie obcej, głownie we frankach szwajcarskich. Tymczasem z wypowiedzi polityków wynika, że ten kontrowersyjny akt prawny nigdy nie wejdzie w życie.

Zastąpi go przygotowana przez Platformę Obywatelską ustawa o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - powiedział IAR poseł SLD Wincenty Elsner. Dodał, że jest przekonany, że politycy PO żałują, że przygotowali projekt ustawy, który wywołał tak "olbrzymią wrzawę i zmusił Platformę Obywatelską do opowiedzenia się po stronie banków". Elser ocenił, że "politycznie najwygodniejszym rozwiązaniem byłoby dla PO wyciszenie tej sprawy i pokazanie, że tą prawdziwą pomocą jest ustawa o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców skierowana do wszystkich, nie tylko do frankowiczów".

Informację posła SLD pośrednio potwierdza senator PO Łukasz Abgarowicz. Pytany, czy ustawa o przewalutowaniu kredytów mieszkaniowych nad którą pracuje Senat powinna wejść w życie odpowiada, że nie w tym kształcie, który wyszedł z Sejmu. "Zgłosimy do niej szereg poprawek, cywilizując ją na tyle na ile jest to możliwe w nadziei, że ugrzęźnie w komisjach sejmowych i nigdy nie wejdzie w życie" - powiedział senator Abgarowicz.

Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów pytany przez IAR, czy PO rozważa scenariusz nakreślony przez posła Wincentego Elsnera, stanowczo zaprzeczył. "Nie ma takiego scenariusza, przynajmniej na tym etapie" - powiedział senator Kleina. Przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów dodał, że senatorowie PO tak przygotowują ustawę, by nie budziła wątpliwości konstytucyjnych, by jak najlepiej pomogła osobom, które wzięły kredyt we frankach oraz by nie zdezorganizowała systemu finansowego.

Ustawę o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców politycy PO przedstawili w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej w Sejmie.