Wprowadzenie w życie prostych, ale ważnych zasad dotyczących bezpieczeństwa w Internecie przez e-konsumentów, może korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo transakcji w sieci. W związku z tym, że zbliża się okres wakacji i podróży a my korzystamy z coraz większej liczby urządzeń, warto pamiętać o absolutnych podstawach jeśli chodzi o bezpieczeństwo transakcji dokonywanych online. Źródło: PayU.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1
Zasada 1: Regularnie aktualizuj oprogramowanie oraz system operacyjny
Każde oprogramowanie może posiadać luki, które mogą okazać się groźne dla bezpieczeństwa Twoich danych. Aby je wyeliminować regularnie instaluj zalecane aktualizacje na każdym urządzeniu. Dotyczy to nie tylko komputerów, ale również smartfonów, za pośrednictwem których coraz częściej robimy zakupy i płacimy za nie, wykonujemy przelewy, korzystamy z serwisów społecznościowych.
Pamiętaj też, aby nie pozostawiać komputera czy telefonu bez nadzoru - zwłaszcza, jeśli
w przeglądarce internetowej lub aplikacji włączona jest opcja „zapamiętaj hasło”. Warto za każdym razem wylogować się nie tylko ze strony internetowej banku, lecz także z poczty e-mail lub portalu społecznościowego. Dzięki temu nikt niepowołany nie zdobędzie dostępu do poufnych danych.
ShutterStock
2
Zasada 2: Korzystaj z antywirusa i firewalla
Niektórzy nie wiążą bezpieczeństwa zakupów ze stanem własnego komputera.
A tymczasem może się zdarzyć, że wirusy komputerowe lub tzw. złośliwe oprogramowanie wyłudzające dane spowodują nie tylko awarię sprzętu, lecz także wykradną prywatne informacje. Aby skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom, zainstaluj program antywirusowy i możliwie jak najczęściej aktualizuj bazę wirusów.
ShutterStock
3
Zasada 3: Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi
Dostęp do Internetu możemy mieć dziś niemal wszędzie: w kawiarni, w centrum handlowym, na placu czy w autobusie. Przed połączeniem się z siecią Wi-Fi warto jednak sprawdzić jaki jest jej status. Jeśli jest to sieć „publiczna” istnieje ryzyko „podejrzenia” przez osoby trzecie przesyłanych danych, w tym tych podawanych podczas zakupów online czy wykonywania przelewu. Dlatego bezwzględnie unikaj wykorzystywania wrażliwych danych w miejscach publicznych, gdzie łatwo można paść ofiarą cyberprzestępców. Najbezpieczniej jest korzystać z sieci oznaczonych jako „prywatna”, które wymagają podania hasła przed ich włączeniem.
ShutterStock
4
Zasada 4: Pomyśl, zanim umieścisz coś w Sieci
Wszystko, co zostaje zamieszczone w Internecie ma dużą szansę pozostać tam na zawsze. Prawda, że przerażające? Dlatego warto zastanowić się zawsze dwa razy, przed opublikowaniem czegoś na Facebooku czy innym portalu społecznościowym lub przed wysłaniem e-maila. Czasami zwykły zbieg okoliczności może sprawić, że dane, które podajesz zaufanym osobom w prywatnej wiadomości zostaną ujawnione.
ShutterStock
5
Zasada 6: Zadbaj o bezpieczne hasło
W miarę możliwości staraj się stworzyć inne hasło dostępu do każdego serwisu internetowego,
z którego korzystasz. Pamiętaj też, aby co jakiś czas hasło zmieniać, dzięki czemu zminimalizujesz szanse na jego przejęcie czy włamanie na swoje konto. Dobrą praktyką będzie także każdorazowe wpisywanie haseł ręcznie, zamiast zapisywania ich w pamięci przeglądarki.
ShutterStock