statystyki

Wypowiedzenie kredytu musi być wysłane na nowy adres

autor: Michał Culepa12.09.2016, 18:00; Aktualizacja: 12.09.2016, 20:10
bank-ubezpieczenia-kredyt-klient

Sądy były w tej sprawie wyjątkowo zgodne – sąd I instancji zasądził pozbawienie BTE klauzuli wykonalności, apelację i skargę kasacyjną banku także oddalono.źródło: ShutterStock

Jeżeli kredyt był przeznaczony na zakup nowego mieszkania, to bank nie powinien wysyłać korespondencji pod stary, wskazany w umowie adres kredytobiorców – taką korespondencję należy uznać za niedoręczoną. Jest bowiem oczywiste, że bank powinien poszukiwać klientów w nowo nabytym lokalu. Do takich wniosków doszedł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego, którym był bankowy tytuł egzekucyjny wystawiony przez bank M. przeciwko Magdalenie M. Pani M. wraz z mężem zawarła z bankiem umowę kredytu hipotecznego, denominowanego we frankach, na okres 30 lat. Środki z kredytu przeznaczone zostały na zakup mieszkania. W umowie kredytowej ściśle określono rodzaj mieszkania, adres i wszelkie inne dane dotyczące tej nieruchomości.

Po kilku latach spłacania kredytu pojawiły się problemy. Małżeństwo M. się rozpadło, a Magdalena M. wyprowadziła się z mieszkania, w którym pozostał jej były mąż. Niedługo potem zaczęła mieć też problem z regulowaniem należności. Po stwierdzeniu opóźnienia w spłacie jednej z rat bank wysłał do kredytobiorczyni wezwanie do zapłaty. W tym samym piśmie znalazła się też klauzula, że w razie braku zapłaty zaległości monit ten uznany będzie przez bank za wypowiedzenie umowy kredytu, skutkujące uznaniem całej należności za wymagalną. Problem w tym, że pismo zostało wysłane pod dawny adres zamieszkania Magdaleny M., pod którym ani ona, ani jej były mąż już nie mieszkali od kilku lat, gdyż po uzyskaniu kredytu od razu przeprowadzili się do nowo zakupionego mieszkania. Wskutek tego wezwanie do zapłaty, po dwukrotnym awizowaniu, wróciło do banku M. ze stosowną adnotacją o braku podjęcia pisma. Zaraz po otrzymaniu zwrotu bank wystawił przeciwko Magdalenie M. bankowy tytuł egzekucyjny (BTE) i rozpoczął postępowanie egzekwujące należność. Pani M., gdy już dowiedziała się o grożącej jej egzekucji należności kredytowych, skierowała przeciwko bankowi powództwo o pozbawienie BTE klauzuli wykonalności.

Sądy były w tej sprawie wyjątkowo zgodne – sąd I instancji zasądził pozbawienie BTE klauzuli wykonalności, apelację i skargę kasacyjną banku także oddalono.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane