Pierwsze Banki Spółdzielcze uruchomiły płatności w technologii Host Card Emulation. Nowa usługa dla klientów Zrzeszenia SGB wykorzystuje rozwiązanie First DataTM Mobile Platform.

SGB-Bank we współpracy z First Data Polska zakończył wdrożenie nowej usługi – płatności mobilnych w technologii Host Card Emulation (HCE). Banki Spółdzielcze będą wydawać karty wirtualne organizacji Visa.

"Cieszymy się, że Banki zrzeszone w Spółdzielczej Grupie Bankowej dołączą do ścisłej czołówki banków, które oferują płatności HCE. Do ich wdrożenia wybraliśmy First DataTM Mobile Platform®, rozwiązanie First Data Polska, które zapewni nam silną pozycję na rynku innowacyjnej oferty produktowej dla klientów i jednocześnie umożliwi dalszy rozwój w obszarze płatności mobilnych" - mówi Robert Tórz, p.o. Dyrektora Departamentu Produktów Bankowych i Procedur w SGB-Banku S.A.

Testy w sierpniu

Płatności mobilne w technologii Host Card Emulation (HCE) ruszyły już w sierpniu w wybranych bankach Spółdzielczej Grupy Bankowej. Do pilotażu zgłosiły się Banki Spółdzielcze, które najchętniej implementują nowe technologie m.in. Bank Spółdzielczy w Oławie, Koronowie, Włocławku, Koźminku, Toruniu czy Bank Spółdzielczy Duszniki. Pozostałe Banki zrzeszenia SGB deklarują chęć wdrożenia płatności HCE w najbliższym czasie.

Wdrożenie kolejnych banków będzie procesem szybkim i nieskomplikowanym. Każdy Bank Spółdzielczy będzie zarządzał wirtualnymi kartami klientów poprzez system udostępniony przez SGB-Bank. Bank zrzeszający jest zintegrowany z First DataTM Mobile Platform - platformą w chmurze.

"Zakończyliśmy z sukcesem kolejny wspólny projekt. SGB-Bank zyskał nowoczesne i elastyczne narzędzie do obsługi płatności mobilnych HCE oraz aplikację płatniczą, z której będą korzystać klienci banków spółdzielczych. To pierwsze tak kompleksowe wdrożenie przez First Data płatności HCE" – podkreśla Jolanta Rycerz, Dyrektor Pionu Usług Bankowych w First Data.

Zapłać Portfelem SGB

Do realizacji płatności HCE, które udostępniają Banki Spółdzielcze SGB służy aplikacja Portfel SGB, którą będzie można bezpłatnie pobrać z Google Play, sklepu z aplikacjami dla systemu Android. Po zainstalowaniu aplikacji klient banku dokonuje aktywacji i instalacji karty na swoim telefonie, co wymaga podania identyfikatora klienta i kodu dostępu.

Aplikacja jest przejrzysta i łatwa w obsłudze. Umożliwia przeglądanie miesięcznej historii płatności, ustawienie karty domyślnej, a także pobieranie nowych kluczy kryptograficznych do potwierdzania transakcji bez dostępu do Internetu

Aby zapłacić wystarczy zbliżyć smartfon do terminala, tak samo jak w przypadku użycia karty zbliżeniowej. Od dotknięcia „Zapłać” na ekranie, użytkownik ma 15 sekund na zbliżenie smartfona do terminala. Płatność może również odbywać się automatycznie. Wówczas aplikacja płatnicza działa w tle i nie wymaga każdorazowego uruchomienia. Aplikacja płatnicza Portfel SGB została już udostępniona w wybranych Bankach Spółdzielczych SGB, a niebawem zostanie udostępniona w sklepie Google Play dla wszystkich klientów Spółdzielczej Grupy Bankowej.

Więcej niż HCE

First Data od lat świadczy dla Banków SGB usługi wydawnictwa kart i zarządzania siecią bankomatów zrzeszenia, w których uruchomiła innowacyjną usługę DCC umożliwiającą wypłatę w walucie karty zagranicznej. Bank wdrożył również inne rozwiązania First Data, takie jak bezpieczeństwo płatności kartami – 3D Secure, a także korzysta z Krajowego Systemu Rozliczeń obniżającego koszty transakcji kartowych.