statystyki

Zakładanie kont przelewem możliwe, ale z ograniczeniami

autor: Piotr Pieńkosz27.07.2016, 19:00
Przez pewien okres czasu zakładanie kont za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego z innego banku było niezwykle popularne.

Przez pewien okres czasu zakładanie kont za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego z innego banku było niezwykle popularne.źródło: ShutterStock

Zauważyłem, że coraz więcej banków wycofuje się z możliwości zakładania kont za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego. Jeszcze do niedawna w instytucji, której ofertą się interesowałem, taka usługa istniała. Obecnie, gdy chciałem założyć tam rachunek, poinformowano mnie, że muszę to zrobić albo w placówce, albo za pośrednictwem umowy dostarczonej kurierem. Czy są jakieś przyczyny takiego stanu rzeczy – pyta pan Kamil.

Rzeczywiście, przez pewien okres czasu zakładanie kont za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego z innego banku było niezwykle popularne. Wszystko dlatego, że jest niezwykle wygodne. Nowy klient składał w banku A za pośrednictwem bankowości elektronicznej wniosek o otwarcie rachunku płatniczego. Aktywacja konta następowała w momencie, gdy wpłynęła nań symboliczna kwota (np. 0,01 zł, 1,00 zł) z rachunku tego samego klienta, tyle że prowadzonego w banku B. Bank A sprawdzał, czy podane przez nowego klienta dane osobowe zgadzały się z określonymi w parametrach nadawcy w przelewie weryfikacyjnym dokonywanym z banku B. Bank A korzystał więc z weryfikacji tożsamości klienta dokonanej przez bank B. W ten sposób można było stać się posiadaczem konta bez wychodzenia z domu.

Opisywany mechanizm zaczął być jednak wykorzystywany przez oszustów. Wyłudzali one dane osobowe jakiegoś klienta banku i skłaniali go do wysłania przelewu weryfikacyjnego na wskazane przez nich konto (taki wymóg pojawiał się np. w fałszywych ogłoszeniach o pracę lub oszukańczych mejlach podszywających się pod wiadomości z różnych instytucji). Dzięki temu uaktywniali konto założone na wyłudzone dane. Następnie taki rachunek, już we własnym zakresie, wykorzystywali do zakładania kolejnych kont służących im w działalności przestępczej. W ten sposób tworzyli łańcuszek kont założonych na dane niczego nieświadomej osoby, którą oszukali.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane