statystyki

Banki znalazły sposób na obejście podatku PiS. Kredyt bezpośrednio z centrali

autor: Marek Chądzyński10.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 10.02.2016, 08:28
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Prezesi polskich banków tłumaczyli się wczoraj przed sejmową komisją finansów publicznych z podwyżki cen swoich produktówźródło: ShutterStock

Banki próbują obejść nową daninę, proponując kredyty bezpośrednio z zagranicznych central – uważa wiceminister finansów Konrad Raczkowski

Wiceminister podzielił się wczoraj tą informacją z członkami sejmowej komisji finansów publicznych. Dyskutowali o ostatnich podwyżkach cen bankowych usług, podejrzewając, że mają związek z wprowadzeniem podatku od instytucji finansowych. A udzielanie kredytów przez centrale, a nie banki w Polsce, pozwoliłoby na obniżenie podstawy do wyliczania kwoty daniny (luty to pierwszy miesiąc, za który fiskus pobierze pieniądze).

Według ministra Raczkowskiego to nieuczciwa konkurencja, która narusza interesy polskich banków. Twierdził, że informacje resortu wskazują na centrale banków z „trzech konkretnych krajów”.

– Skierujemy pismo do Komisji Nadzoru Finansowego z prośbą o zbadanie sprawy. Sprawdzimy, czy operacje nie są próbą nielegalnego uchylania się od opodatkowania. Takie działanie podlega penalizacji. Suma aktywów, jaka jest teraz wyprowadzana, jest znacząca – dodał wiceminister.

Jego wypowiedź to jedyna poszlaka, że banki próbują podatek ominąć. Bankowcy deklarowali przed komisją, że polityka cenowa ich banków z podatkiem bankowym nie ma nic wspólnego.

– Cieszą te deklaracje. Ale komisja nie przyjęła do wiadomości wyjaśnień, dlaczego do tych podwyżek doszło właśnie teraz. Dobrze, że resort finansów zapowiedział zwrócenie się do KNF i UOKiK – mówił po posiedzeniu przewodniczący komisji poseł Andrzej Jaworski. Wcześniej zapewniał, że posiedzenie nie jest wezwaniem na dywanik prezesów, tylko próbą wyjaśnienia motywów decyzji o podwyżce opłat. Bankowcy powinni je uzasadnić, skoro rentowność polskiego sektora jest na tle Unii dobra, więc nie ma powodu, by przerzucać koszt na klienta. Podnoszenie cen ze względu na nowe obciążenie zostało zakazane w ustawie wprowadzającej podatek.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Wolfram(2016-02-10 08:27) Zgłoś naruszenie 03

    Jeżeli tak to niech likwidują placówki w Polsce skoro ma je udzielać centrala, albo nastąpi opodatkowanie nierezydentów z dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski. Może efekt będzie odwrotny?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane