statystyki

Kredyty: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego bezprawne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.10.2015, 07:28; Aktualizacja: 04.11.2015, 11:34
pieniądze-finanse-oszczędzanie

Pozew wnieśli klienci jednego z banków.źródło: ShutterStock

Jedynym beneficjentem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego jest bank. Celem takiego ubezpieczenia jest bowiem zagwarantowanie mu możliwie największych profitów przy równoczesnym – kosztem kredytobiorców – ograniczeniu ryzyka gospodarczego związanego z udzieleniem kredytu. Takie ustalenia poczynił Sąd Okręgowy we Wrocławiu.

Pozew wnieśli klienci jednego z banków. Podpisali umowę o kredyt hipoteczny w walucie obcej, a jednocześnie zostali zobowiązani do uiszczania składek tytułem ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW). I właśnie o te składki w kwocie 16 tys. zł toczył się proces. Powodowie domagali się ich zwrotu, gdyż twierdzili, że postanowienie umowy kredytu hipotecznego zobowiązujące ich do opłacania UNWW stanowi niedozwoloną klauzulę. Bank podnosił z kolei, że pobierając składki, kierował się m.in. wskazaniami tzw. rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Ponadto wskazywał, że klienci mogli uniknąć konieczności płacenia za ubezpieczenie – o ile np. doszłoby do ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia na innej nieruchomości, zmniejszenia kwoty kredytu, zwiększenia wkładu własnego albo wzięcia kredytu w złotówkach, w przypadku którego nie było wymagane dodatkowe zabezpieczenie. Argumenty banku nie przekonały jednak sądu I instancji, który zasądził na rzecz powodów zwrot pobranych składek. Strona pozwana nie zgodziła się z tym wyrokiem i wniosła apelację. Sąd okręgowy jednak również przyznał rację powodom. Uzasadniając swoje stanowisko, wyraźnie stwierdził, że postanowienie zobowiązujące powodów do uiszczania składek tytułem UNWW rażąco narusza ich interesy i jest sprzeczne z dobrymi obyczajami. A tym samym stanowi klauzulę abuzywną.

Sąd wytknął też bankowi, że dzięki takiemu zapisowi w umowie uzyskał daleko idące zabezpieczenie płatności kredytu w razie problemów z wypłacalnością kredytobiorców. To bowiem on był jedynym beneficjentem ubezpieczenia. „(...) Ustanowienie zabezpieczenia ubezpieczeniowego implikowało uzyskanie przez powodów wyższego kredytu – a co za tym idzie równocześnie gwarantowało bankowi większy zysk związany z wyższą podstawą do obliczania rat kredytowych i odsetek uzyskiwanych przez instytucję finansową z tytułu spłaty wyższego kapitału” – podkreślono w uzasadnieniu.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • saeaza(2015-10-31 12:43) Zgłoś naruszenie 10

  banki przez ostatnie kilkanaście lat wyprowadziły z Polski (czytaj okradły Polaków) na kilkaset miliardów złotych . z samych przekrętów na kursie franka ukradły ok. 50 mld zł a teraz kłamią że stracą na przewalutowaniu. To tak jakby kieszonkowiec który ukradł ci na ulicy portfel z zawartością 1000 zł tłumaczył przed sądem że jeżeli sąd nakaże jemu zwrot ukradzionej kwoty on straci 1000 zł.

  Odpowiedz
 • Magda(2015-10-31 14:48) Zgłoś naruszenie 10

  Bank to mafia przestepcza XXI wieku
  Kredyty pseudfrankowe opieraly się jedynie na kursie franka nie mają nic wspólnego z żywą waluta.
  Ponadto Banksterzy wiedzieli że poziom kursu jest wyjątkowo niski dlatego rekomendowali te toksyczne pseudo kredyty. Kursy poszły dwukrotnie do góry a z Nimi kapitał do spłaty. Tylko profesjonalny bank mógł przewidzieć że produkt jest niebezpieczny i jest zagrozeniem dla klienta!

  Odpowiedz
 • Magda(2015-11-01 13:36) Zgłoś naruszenie 00

  Do Cass wejdź na stronę UOKIK tam znajdziesz wykaz klauzul niedozwolonych będzie tam także unww
  Napisz do banku lub się do nich przejdź i rzuć im postanowieniem w twarz .nie maja prawa pobierać od Ciebie tego ubezpieczenia.
  Pozdrawiam,
  ps lub skontaktuj się bezpośrednio z UOKIK

  Odpowiedz
 • Cass(2015-11-01 09:19) Zgłoś naruszenie 00

  Właśnie przedwczoraj dostałam pismo z banku mbank, że mam zapłacić ubezpieczenie niskiego wkładu w wysokości 2300. Co mam teraz zrobić skoro ubezpieczenie niskiego wkładu to klauzula abuzywna ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane