statystyki

Czy pieniądze na koncie są bezpieczne? Limit gwarancji jest oddzielny dla każdego banku

autor: Piotr Pieńkosz14.08.2015, 18:00
Phishing bank konto

Powiązania kapitałowe między bankami nie mają znaczenia z punktu widzenia gwarancji BFGźródło: ShutterStock

W obliczu rosnącej niepewności na rynkach finansowych, w tym spadającej wyceny banków na warszawskiej giełdzie, zacząłem się zastanawiać nad bezpieczeństwem swoich pieniędzy ulokowanych właśnie w bankach. Wiem, że maksymalny limit gwarancji w wysokości równowartości 100 tys. euro liczy się oddzielnie dla każdego banku, którego klientem jest osoba fizyczna. Pytanie, jak jest w sytuacji, gdy trzymam środki w różnych bankach należących do jednej grupy kapitałowej albo w różnych oddziałach tego samego banku – pisze pan Tomasz. – Niektóre instytucje, obok tradycyjnych banków, stworzyły też internetowe oddziały – dodaje czytelnik

Depozyty w bankach, a więc tradycyjne lokaty i pieniądze zgromadzone na kontach, są gwarantowane przez państwo za pośrednictwem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). W razie niewypłacalności danej instytucji klient odzyska pieniądze, gdyż wypłaci mu je państwo. Na taki komfort nie można liczyć, gdy inwestuje się w akcje lub obligacje korporacyjne.

Gwarancje są limitowane. Ich maksymalny pułap wynosi dla jednego klienta równowartość 100 tys. euro. Przelicznikiem na złotówki jest oficjalny kurs walutowy NBP. Ale – co ważne – limit dotyczy osobno każdego z banków, którego osoba fizyczna jest klientem. Oznacza to, że jeśli podzieliliśmy oszczędności pomiędzy dwa banki, A i B, to zarówno w banku A, jak i w banku B gwarancją mamy objęte środki do wysokości 100 tys. euro. Innymi słowy, jeśli nastąpu konieczność zrealizowania gwarancji, to oszczędności z różnych banków nie będą się sumowały.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • PanSzym(2015-08-15 02:26) Zgłoś naruszenie 00

    Należałoby uzupełnić, że limit 100 tys. ojro dotyczy również każdego ze współwłaścicieli danego konta w danym banku. Uwaga: współwłaścicieli, a nie właściciela i pełnomocnika, czy innych uprawnionych do posługiwania sie kontem.

    Odpowiedz
  • gdzie tu logika(2015-08-15 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli "w banku A, jak i w banku B gwarancją mamy objęte środki do wysokości 100 tys. euro" to dlaczego "z różnych banków nie będą się sumowały"?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane