statystyki

Czy pieniądze na koncie są bezpieczne? Limit gwarancji jest oddzielny dla każdego banku

autor: Piotr Pieńkosz14.08.2015, 18:00
Phishing bank konto

Powiązania kapitałowe między bankami nie mają znaczenia z punktu widzenia gwarancji BFGźródło: ShutterStock

W obliczu rosnącej niepewności na rynkach finansowych, w tym spadającej wyceny banków na warszawskiej giełdzie, zacząłem się zastanawiać nad bezpieczeństwem swoich pieniędzy ulokowanych właśnie w bankach. Wiem, że maksymalny limit gwarancji w wysokości równowartości 100 tys. euro liczy się oddzielnie dla każdego banku, którego klientem jest osoba fizyczna. Pytanie, jak jest w sytuacji, gdy trzymam środki w różnych bankach należących do jednej grupy kapitałowej albo w różnych oddziałach tego samego banku – pisze pan Tomasz. – Niektóre instytucje, obok tradycyjnych banków, stworzyły też internetowe oddziały – dodaje czytelnik

Depozyty w bankach, a więc tradycyjne lokaty i pieniądze zgromadzone na kontach, są gwarantowane przez państwo za pośrednictwem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). W razie niewypłacalności danej instytucji klient odzyska pieniądze, gdyż wypłaci mu je państwo. Na taki komfort nie można liczyć, gdy inwestuje się w akcje lub obligacje korporacyjne.

Gwarancje są limitowane. Ich maksymalny pułap wynosi dla jednego klienta równowartość 100 tys. euro. Przelicznikiem na złotówki jest oficjalny kurs walutowy NBP. Ale – co ważne – limit dotyczy osobno każdego z banków, którego osoba fizyczna jest klientem. Oznacza to, że jeśli podzieliliśmy oszczędności pomiędzy dwa banki, A i B, to zarówno w banku A, jak i w banku B gwarancją mamy objęte środki do wysokości 100 tys. euro. Innymi słowy, jeśli nastąpu konieczność zrealizowania gwarancji, to oszczędności z różnych banków nie będą się sumowały.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • PanSzym(2015-08-15 02:26) Zgłoś naruszenie 00

    Należałoby uzupełnić, że limit 100 tys. ojro dotyczy również każdego ze współwłaścicieli danego konta w danym banku. Uwaga: współwłaścicieli, a nie właściciela i pełnomocnika, czy innych uprawnionych do posługiwania sie kontem.

    Odpowiedz
  • gdzie tu logika(2015-08-15 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli "w banku A, jak i w banku B gwarancją mamy objęte środki do wysokości 100 tys. euro" to dlaczego "z różnych banków nie będą się sumowały"?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane