Kredyt na zero procent nigdy nie może być darmowy

autor: Marek Chądzyński, Jacek Uryniuk28.04.2015, 08:08; Aktualizacja: 04.11.2015, 18:08

Banki stosują wysokie opłaty dodatkowe i będą mogły robić to nadal, bo projektowane limity na tego typu koszty mają ich nie dotyczyć.

Bank Pocztowy oferuje Szybką pożyczkę. Ma nominalne oprocentowanie w wysokości 0 proc., ale to nie znaczy, że klienci za nią nie płacą. Koszt finansowania ukryty jest w prowizji, która wynosi... 20 proc.! Niezależnie od tego, na jaki okres jest zaciągana. Pożyczając np. 1000 zł na miesiąc, oddajemy 1200 zł, a wtedy rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi kilkaset procent.

Kredyt z zerowym oprocentowaniem ma też w ofercie mBank. Propozycja kierowana jest do klientów, którzy zdecydują się spłacić zobowiązanie w ciągu 12 miesięcy. Niestety tu także jest wysoka prowizja w wysokości nawet 12,49 proc.

10 proc. aktualny limit na wysokość oprocentowania kredytów

Z kolei Alior oferuje pożyczkę z oprocentowaniem 5 proc., ale w zamian daje gwarancję najniższej raty. Nic dziwnego, że rata jest niska, skoro większość kosztów obsługi zadłużenia ukrytych jest w tzw. opłacie przygotowawczej. Bank w tabeli opłat i prowizji podaje, że jej wysokość jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Jednak w przykładzie prezentowanym na stronie internetowej przy kredycie na kwotę ok. 9 tys. zł spłacanym w 32 ratach opłata przygotowawcza wynosi ok. 1,6 tys. zł, czyli prawie 18 proc.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • hansik(2015-05-12 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ale np. w firmach pożyczkowych macie przecież pierwszą pożyczkę za darmo - np. w AlfaKredyt. I tutaj przynajmniej nie ma całej procedury kredytowej, u mnie kasa była wydana w 15 minut po złożeniu wniosku. Ile by to trwało w banku?

    Odpowiedz
  • masima(2015-05-15 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Darmowe pożyczki są i to wcale nie tak trudno dostępne - w zasadzie jeśli nie było się klientem konkretnej firmy wcześniej to prawie na bank te pieniądze dostaniecie, ale to również trzeba oddać w terminie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane