W zeszłym roku Polacy najchętniej sprowadzali z zagranicy niemieckie auta - przede wszystkim Volkswageny Golfy i Passaty oraz Audi A4. Z 15 najpopularniejszych modeli, aż 12 to marki kojarzone z naszymi zachodnimi sąsiadami.
Reklama
Media

Z raportu porównywarki ubezpieczeń mfind wynika, że w 2014 roku sprowadziliśmy do Polski w sumie prawie 100 tys. Volkswagenów Golfów i Passatów oraz Audi A4. Wysoko w rankingu najpopularniejszych modeli znalazły się również Opel Astra oraz BMW 3.

Z zestawienia jasno wynika, że Polacy najchętniej kupują używane samochody zza zachodniej granicy. Na 15 najczęściej sprowadzanych modeli, aż 12 to auta niemieckich marek – Volkswagena, Audi, BMW i Opla.

Charakterystyczne jest również to, że Polacy sprowadzają przede wszystkim stare samochody. W zeszłym roku aż 71 proc. tak kupionych aut miało ponad 10 lat, czyli zostało wyprodukowanych przed 2004 r.

Media

W raporcie o sprowadzanych samochodach znalazł się również subiektywny ranking kupowanych za granicą aut. W zestawieniu pod względem użyteczności i kosztów utrzymania najlepiej wypadły Opel Zafira i Astra, Renault Scenic oraz Ford Mondeo. W tej kategorii najniżej w rankingu znalazły się z kolei BMW Serii 3 i 5.

W subiektywnym rankingu pod uwagę wzięto użyteczność, stosunek ceny do wartości, koszty utrzymania oraz radość z jazdy.