statystyki

Niskie stopy nie zaszkodziły zyskom banków

autor: Łukasz Wilkowicz12.11.2014, 07:31; Aktualizacja: 12.11.2014, 09:18
Stopy procentowe najważniejsze dla zysków instytucji finansowych

Stopy procentowe najważniejsze dla zysków instytucji finansowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Po trzech kwartałach tego roku działające w Polsce banki komercyjne mają 12,2 mld zł zysku netto, o 10 proc. więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku. W III kw. dynamika była jeszcze wyższa: banki zdołały wypracować wynik o jedną piątą lepszy niż rok wcześniej. Drugi raz z rzędu kwartalne zyski sektora przekroczyły 4 mld zł. Recepta na zysk: ciąć stawki lokat i sprzedawać pożyczki gotówkowe.

Na tym tle nieco słabiej wypadają banki giełdowe. Łączny zysk 13 instytucji (pod uwagę nie wzięliśmy Nordea Banku Polska, którego wyniki są odzwierciedlone w sprawozdaniu PKO BP, a także Getin Noble Banku, który wyniki zaprezentuje jako ostatni – dziś) wyniósł w III kw. 3,4 mld zł i był o 13,5 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Niskie stopy pomogły

Zyski urosły głównie dlatego, że banki wykorzystały niskie stopy procentowe. Poprawa wyniku odsetkowego odpowiada za więcej niż połowę wzrostu wyniku netto giełdowych banków.

O ile latem ubiegłego roku przeciętna marża odsetkowa, czyli różnica między średnim oprocentowaniem kredytów i depozytów, wynosiła 2,5 proc., to rok później było to już 2,7 proc. Różnica może wydawać się niewielka, ale przekłada się na miliard dodatkowych przychodów instytucji finansowych. Jak bankom udało się to osiągnąć? Z jednej strony oprocentowanie kredytów obniżyło się tylko w niewielkim stopniu – w skali całego sektora ze średnio (średnia uwzględnia wszystkie kredyty, również te denominowane w walutach obcych) 4,26 do 4,22 proc. Z drugiej – mocno poszły w dół stawki depozytów: przeciętne oprocentowanie zobowiązań banków wobec klientów spadło z 1,80 do 1,57 proc.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane