Z pewnością każdy student marzy o możliwości posiadania dodatkowych funduszy na swoje nieoczekiwane wydatki. Czasami jednak ciężko jest pogodzić zajęcia na uczelni z dobrze płatną pracą. Jak wiadomo wydawanie oszczędności w młodym wieku przychodzi z jeszcze większą lekkością. Gdy kieszonkowe już nie wystarcza należy szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest studencka karta kredytowa. Czy warto skusić się na plastik? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Podpowiemy, na którą ze studenckich kart najlepiej się zdecydować.

Dla niektórych życie na kredyt to jedyna możliwość przetrwania okresu studiów. Jakie wymogi muszą spełniać żacy, by móc ubiegać się o kartę? Są to m.in. wysokość comiesięcznych wpływów, czy posiadanie konta osobistego. Przeanalizowaliśmy dostępne na rynku oferty studenckich kart kredytowych i szczegółowo opisaliśmy najlepsze propozycje. I oto nasze wyniki.

Niespodziewane wydatki? Wybierz najlepszą kartę kredytową

• Kartę kredytową Student ze znakiem akceptacji Visa, oferowaną przez PKO Bank Polski, możemy otrzymać przy miesięcznych przychodach rzędu 850 zł. Dostępny limit kredytowy może wynieść nawet 1 500 zł. Wynoszący 55 dni okres bezodsetkowy i opcja całkowitego zwolnienia z opłaty za użytkowanie karty brzmią naprawdę kusząco. Dodatkową zaletą jest to, że możemy tę kartę otrzymać nawet, gdy nie posiadamy ROR w tym banku. Jedynym warunkiem jest wiek klienta – maksymalnie student może mieć ukończone 26 lat. W przypadku osób korzystających z konta w PKO BP maksymalny wiek wynosi 30 lat. Aktualne oprocentowanie karty wynosi 12% w skali roku.

• Propozycja Banku Zachodniego WBK to karta kredytowa ze znakiem akceptacji MasterCard z limitem nawet do 2 000 zł. Okres bezodsetkowy wynosi w jej przypadku 54 dni, a oprocentowanie 12% w skali roku. Do jej otrzymania wymagane są niewielkie miesięczne wpływy, w wysokości 650 zł - to zdecydowanie dobra wiadomość dla niejednego żaka. Dodatkowo bank oferuje darmowy pakiet ubezpieczeniowy. W pierwszym semestrze studiów student może liczyć na limit w wysokości tylko 500 zł. Dopiero po ukończonym roku studiów mamy możliwość powiększenia go do 2 000 zł.

Jaką kartę wybrać?

Karta kredytowa może przynieść swojemu nowemu właścicielowi szereg korzyści. Niestety, wybór kart „dedykowanych” dla studentów jest bardzo ograniczony. – Banki wycofały wręcz je ze swoich portfolio produktowych– uczynili to m.in. mBank czy też Citi HandlowyTo co ważne przy okazji kart to oprocentowanie – tu specjalnego wyboru nie mamy, gdyż wszędzie wynosi 12% w skali roku, co oznacza, że równe jest maksymalnemu dopuszczalnemu przez prawo poziomowi. Długość okresu bezodsetkowego również jest na dość porównywalnym poziomie, bo różnica wynosi zaledwie jeden dzień (na korzyść plastiku z PKO BP). Jeśli jednak powrócilibyśmy do meritum i odpowiedzieli sobie na podstawowe pytanie, po co w ogóle studentowi kredytówka odpowiedź byłaby następująca – pomaga ona w życiu.

Karty kredytowe dla studenta
Bank Nazwa karty Okres bezodsetkowy Oprocentowanie Dostepny limit Wymagane dochody
PKO Bank Polski Karta kredytowa PKO Student 55 dni 12% Do 1500 zl 850 zl
Bank Zachodni WBK Karta MasterCard <30 54 dni 12% Do 2000 zl 650 zl
ING Bank Slaski Karta kredytowa Visa 52 dni 12% Do 20 000 zl 800 zl
Bank Pekao SA Pekao MasterCard Credit 54 dni 12% Od 500 zl indywidualnie
mBank Visa Classic 54 dni 12% Do 20 000 zl indywidualnie
Bank Millennium Millennium Visa 51 dni 12% Do 15 000 zl indywidualnie
Zródlo: TotalMoney.pl

Szukasz karty kredytowej? Sprawdź aktualne zestawienie

Wygodne finansowanie wydatków

Karta może nam pomóc nie tylko w codziennym, akademickim życiu, ale również w dalekosiężnych planach! Jak? Otóż w wygodny sposób umożliwia sfinansowanie bieżących wydatków, w tym takich jak np. czesne za studia, rezerwację biletów lotniczych, noclegów w hostelach czy też shoppingu w sieci. A co może i najważniejsze – w przypadku odpowiedniego posługiwania się tym instrumentem płatniczym mamy niepowtarzalną możliwość zbudowania sobie dobrej historii kredytowej, która pozwoli w przyszłości aplikować o większe kwoty kredytu takie jak chociażby zakup pierwszej własnej nieruchomości lub auta. Jeśli jeszcze ktoś miał wątpliwości czy warto rozważyć zakup studenckiej karty kredytowej mamy nadzieję, że rozwiał skutecznie wszystkie swoje wątpliwości. Szkoda tylko, że wybór jest tak mały, ale dobre i to…