"Finger Vein jest kluczową technologią dla strategii spółki. Wykorzystujemy ją już w bankomatach działających w bankach spółdzielczych. ITCard ponownie dokonuje rewolucji, uruchamiając pierwszą w Europie niezależną sieć biometryczną, z której mogą korzystać klienci wszystkich banków" - powiedział Chrzanowski, cytowany w komunikacie.

Na podstawie umowy spółki z Hitachi Europe Ltd., co najmniej 1730 bankomatów Planet Cash zostanie w 2014 r. wyposażonych w czytniki Finger Vein, co pozwoli klientom wypłacać gotówkę i dokonywać innych transakcji (sprawdzenie salda, szybki przelew itp.) przez dotknięcie palcem, bez użycia karty ani kodu PIN. Firma wdraża to rozwiązanie pod hasłem "Gotówka w zasięgu palca".

"Po uruchomieniu niezależnej sieci Planet Cash z usług biometrycznych będą mogły korzystać wszystkie banki w Polsce. Poważne zainteresowanie przyłączeniem się do systemu biometrycznego wyraziło już kilka czołowych banków komercyjnych" - podano w informacji.

Finger Vein jest rozwiązaniem biometrycznym chroniącym tożsamość użytkowników, opracowanym w Japonii przez firmę Hitachi i wykorzystywanym do zapewnienia bezpieczeństwa usług bankomatowych w japońskim sektorze bankowym. Od 2009 r. technologia ta jest z powodzeniem wdrażana w polskim i tureckim sektorze bankowym. W Polsce Getin Bank wykorzystuje ją do uwierzytelniania transakcji i podpisywania dokumentów w swoich nowych oddziałach (Getin UP) oraz placówkach samoobsługowych (Getin Point). Technologia Finger Vein jest także wykorzystywana w oddziałach Banku BPH S.A. w celu identyfikacji klientów oraz autoryzacji transakcji. Czołowe polskie banki spółdzielcze, w tym Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Krakowski Bank Spółdzielczy (od lipca 2014 r.), Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Spółdzielczy w Kielcach oraz Powiślański Bank Spółdzielczy, posługują się nią przy uwierzytelnianiu transakcji bankomatowych i wypłat świadczeń socjalnych z bankomatów.

ITCard jest jednym z czołowych dostawców usług bankowych w Polsce, oraz właścicielem marki Planet Cash, drugiej co do wielkości niezależnej sieci bankomatów w Polsce. Obecnie składa się ona z ponad 600 maszyn. W tym roku Planet Cash zainstaluje kolejnych 1400 urządzeń (firm Wincor Nixdorf i Diebold), co zwiększy udział sieci w polskim rynku bankomatowym do 11%.