ITCard zainstaluje do końca roku co najmniej 1730 bankomatów biometrycznych, wykorzystujących opartą na układzie naczyń krwionośnych palca technologię Hitachi Ltd. Finger Vein, poinformował prezes ITCard Jarosław Chrzanowski.

"Finger Vein jest kluczową technologią dla strategii spółki. Wykorzystujemy ją już w bankomatach działających w bankach spółdzielczych. ITCard ponownie dokonuje rewolucji, uruchamiając pierwszą w Europie niezależną sieć biometryczną, z której mogą korzystać klienci wszystkich banków" - powiedział Chrzanowski, cytowany w komunikacie.

Na podstawie umowy spółki z Hitachi Europe Ltd., co najmniej 1730 bankomatów Planet Cash zostanie w 2014 r. wyposażonych w czytniki Finger Vein, co pozwoli klientom wypłacać gotówkę i dokonywać innych transakcji (sprawdzenie salda, szybki przelew itp.) przez dotknięcie palcem, bez użycia karty ani kodu PIN. Firma wdraża to rozwiązanie pod hasłem "Gotówka w zasięgu palca".

"Po uruchomieniu niezależnej sieci Planet Cash z usług biometrycznych będą mogły korzystać wszystkie banki w Polsce. Poważne zainteresowanie przyłączeniem się do systemu biometrycznego wyraziło już kilka czołowych banków komercyjnych" - podano w informacji.

Finger Vein jest rozwiązaniem biometrycznym chroniącym tożsamość użytkowników, opracowanym w Japonii przez firmę Hitachi i wykorzystywanym do zapewnienia bezpieczeństwa usług bankomatowych w japońskim sektorze bankowym. Od 2009 r. technologia ta jest z powodzeniem wdrażana w polskim i tureckim sektorze bankowym. W Polsce Getin Bank wykorzystuje ją do uwierzytelniania transakcji i podpisywania dokumentów w swoich nowych oddziałach (Getin UP) oraz placówkach samoobsługowych (Getin Point). Technologia Finger Vein jest także wykorzystywana w oddziałach Banku BPH S.A. w celu identyfikacji klientów oraz autoryzacji transakcji. Czołowe polskie banki spółdzielcze, w tym Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Krakowski Bank Spółdzielczy (od lipca 2014 r.), Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Spółdzielczy w Kielcach oraz Powiślański Bank Spółdzielczy, posługują się nią przy uwierzytelnianiu transakcji bankomatowych i wypłat świadczeń socjalnych z bankomatów.

ITCard jest jednym z czołowych dostawców usług bankowych w Polsce, oraz właścicielem marki Planet Cash, drugiej co do wielkości niezależnej sieci bankomatów w Polsce. Obecnie składa się ona z ponad 600 maszyn. W tym roku Planet Cash zainstaluje kolejnych 1400 urządzeń (firm Wincor Nixdorf i Diebold), co zwiększy udział sieci w polskim rynku bankomatowym do 11%.