Część ubezpieczycieli nie chce, by polisę od choroby czy śmierci zwierząt domowych traktować jako element przetargowy przy zdobywaniu nowych klientów. Większość zakładów ubezpieczeniowych oferuje tego typu ubezpieczenie jako część pakietu ubezpieczeń majątkowych.
Ale niektóre zakłady włączają takie ryzyko do grupowych ubezpieczeń pracowniczych, czyli ubezpieczeń na życie. To wystarczy, by zyskać przewagę w organizowanych przez zakłady pracy przetargach – formalnie oferują bowiem szerszy zakres zabezpieczenia niż konkurenci.
– W naszej ocenie to ryzyka typowo majątkowe. Nie powinny być włączane do ubezpieczeń na życie – wyjaśnia Tomasz Borowski, rzecznik Compensy. Nie ujawnia, w ilu przetargach zakład przepadł wskutek uboższej oferty.
Compensa w ramach ubezpieczenia majątkowego oferuje polisę, która obejmuje zdarzenia powstałe z dowolnej przyczyny, m.in. wskutek działania ognia i innych zdarzeń losowych czy kradzieży z włamaniem. Ubezpieczeniem objęte są także zwierzęta domowe.
Podobną praktykę stosuje Uniqa. – Zwierzęta domowe, takie jak psy, koty, ptaki, ryby w akwariach, można ubezpieczyć, kupując u nas polisę na dom lub mieszkanie, ponieważ podlegają one ochronie na takich samych zasadach, jak ruchomości domowe – wyjaśnia Aleksandra Sobczyk, rzecznik Uniki.
Aviva jedynie w ramach ubezpieczeń domów i mieszkań gwarantuje wypłatę świadczenia za śmierć zwierzaka w wyniku zdarzeń losowych, np. w pożarze.
Wyłamać postanowił się lider rynku ubezpieczeniowego – PZU. W przetargach na grupowe ubezpieczenia pracowników organizowanych dla firm zakład oferuje dodatkową zachętę w postaci ryzyka związanego z chorobą lub śmiercią domowego zwierzaka. Gwarantuje też wypłatę odszkodowania, jeśli pupil wyrządzi krzywdę osobom trzecim. – PZU jako lider w segmencie ubezpieczeń grupowych może zaproponować klientom ciekawą i innowacyjną ofertę – wyjaśnia Maciej Buczkowski z biura komunikacji PZU. – Oferta ubezpieczeń grupowych PZU jest kompleksowa i atrakcyjna, dlatego jest często wybierana przez klientów – kwituje.
Ale Compensa zapowiada, że zwróci się do KNF z prośbą o odpowiedź, czy organizacja zagranicznej konsultacji medycznej i opieka nad zwierzętami to ryzyka, które mogą być oferowane jako część pakietu grupowego oferowanego przez zakład ubezpieczeń na życie.
– Jeśli otrzymamy sygnały z rynku, że jakiś podmiot oferuje produkty, które budzą wątpliwości co do zgodności z przepisami prawa, będziemy sprawę badać – zapewnił Maciej Krzysztoszek z KNF.