statystyki

Orzeczenie TSUE nie zachwieje bankowym sektorem

autor: Arkadiusz Szcześniak23.07.2019, 12:07; Aktualizacja: 01.10.2019, 16:01
O pozytywnych skutkach odwalutowania umów czytamy m.in. w raporcie NISS, który wskazuje, że rozwiązanie problemu przyniesie wzrost PKB o 21,97 mld zł, a budżet państwa zyska 3,85 mld zł

O pozytywnych skutkach odwalutowania umów czytamy m.in. w raporcie NISS, który wskazuje, że rozwiązanie problemu przyniesie wzrost PKB o 21,97 mld zł, a budżet państwa zyska 3,85 mld złźródło: ShutterStock

Biorąc pod uwagę od dawna ukształtowaną już i konsekwentną linię orzeczniczą TSUE, stanowisko rzecznika generalnego w sprawie Dziubak C-260/18 (wedle skarżących postanowienia dotyczące zasad indeksowania kredytu do waluty obcej miały w ich przypadku charakter nieuczciwych – red.) nie powinno być zaskoczeniem dla nikogo, a szczególnie dla banków.

R zecznik stwierdził, że nieuczciwego zapisu w umowie nie można zastąpić rynkowym rozwiązaniem stosowanym w uczciwych umowach. Zgodnie z opinią rzecznika sąd krajowy ma obowiązek zbadać, czy bez danej klauzuli niedozwolonej da się dalej wykonać czy nie. Jeżeli nie, to umowa powinna być unieważniona, a klient powinien otrzymać zwrot wszystkich dokonanych na poczet kredytu wpłat. Jeżeli umowę da się wykonać bez nieuczciwej klauzuli przeliczeniowej na waluty obce (CHF, EURO, JEN), umowa jest dalej wykonywana bez zmian w pozostałym zakresie. Oznacza to, iż od początku kredyt powinien być liczony w złotych z oprocentowaniem opartym na stopie LIBOR. Obydwa rozwiązania są bardzo korzystne dla klienta, a zgodnie z celem dyrektywy 93/13 są sankcją dla nieuczciwego przedsiębiorcy.

Banki oraz Związek Banków Polskich od początku miały jednak problem z przyjęciem tego do wiadomości, negując tym samym konstytucyjny porządek obowiązujący w naszym kraju, a także próbując dezawuować rolę rzecznika generalnego i samego TSUE. Ocena opinii wydanej przez rzecznika dokonana przez przedstawicieli sektora bankowego, okraszona stwierdzeniami typu: „To ubliżanie zdrowemu rozsądkowi i sprawiedliwości”; „Rzecznik doszedł do nieuprawnionego wniosku”; „pominął aktualne orzecznictwo TSUE” – wskazuje na ich całkowite oderwanie od rzeczywistości prawnej.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Ee(2019-07-23 15:30) Zgłoś naruszenie 140

  w punkt.

  Odpowiedz
 • furman(2019-07-24 10:44) Zgłoś naruszenie 100

  nie będzie "nowego" samchodu ( przynajmniej na razie. ) pieniążki odłożone dla kancelarii. santander ( morawiecki) ide po ciebie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Paweł1234(2019-07-24 11:30) Zgłoś naruszenie 100

  Węgry zrobiły to bez chodzenia do sądów i prawników - przewalutowanie po kursie z dnia wzięcia kredytu. Nieuczciwe banki powinny same zaproponować takie rozwiązanie, ale chytrość pazerność i nieuczciwość nie zna granic. Honor tych instytucji na poziomie dna .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Realista(2019-09-11 10:41) Zgłoś naruszenie 00

  Jak zwykle, złodzieje w białych kołnierzykach najwięcej krzyczą, bo muszą coś oddać. Ile jest klauzul nie dozwolonych!!!! Chcieli by doić ludzi jak im się podoba.

  Odpowiedz
 • nostradamus(2019-09-09 16:31) Zgłoś naruszenie 00

  tak naprawdę to nikt nie podnosi kwestii że banki nie mogą udzielać kredytu w danej walucie jak nie mają ich na kontach, takie udzielanie kredytów niezgodne jest z prawem bankowym polskim , europejskim . poza tym banki nic nie tracą tylko nie zarobią tyle ile by chciały. te kredyty frankowe to była ewidentna zmowa banków.

  Odpowiedz
 • nostradamus(2019-09-09 15:59) Zgłoś naruszenie 00

  nie publikują komentarzy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane