statystyki

Prezes BIK: Rynek pożyczek trzeba uregulować [WYWIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz27.03.2019, 07:58; Aktualizacja: 27.03.2019, 08:05
Mariusz Cholewa, prezes BIK (z lewej)

Mariusz Cholewa, prezes BIK (z lewej)źródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Dopóki w gospodarce wszystko jest jak dotąd, to wydaje się, że ryzyko jest niskie. Ale kiedyś przecież przyjdzie spowolnienie albo wzrost stóp procentowych. I wtedy mogą się pojawić problemy - mówi w wywiadzie dla DGP Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej.

W projekcie nowej ustawy antylichwiarskiej autorstwa resortu sprawiedliwości pojawia się de facto obowiązek sprawdzania pożyczkobiorców w Biurze Informacji Kredytowej. Jak to się stało, że zyskaliście taką pozycję? O ile wiadomo, brał pan udział w konsultacjach w trakcie prac nad projektem.

Konsultacji nie było. Zostaliśmy zaproszeni przez Ministerstwo Sprawiedliwości w czerwcu ub.r. na spotkanie w temacie „przeciwdziałania lichwie”. Mamy bardzo dużo danych na ten temat. Nie widzimy wprawdzie pełnego obrazu firm pożyczkowych, ale widzimy bardzo dużo. W tej chwili raportuje do nas ponad 70 firm z ponad 400, które są w rejestrze instytucji pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego. Współpracują z nami niemal wszystkie największe firmy.

Co mówił pan na tym czerwcowym spotkaniu?

To samo, co w wielu różnych miejscach, na publicznych kongresach, ale też w Narodowym Banku Polskim czy w KNF: że generuje się dość poważne ryzyko. I to nie tylko na rynku pożyczkowym.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • abc(2019-05-05 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    A może tak wyprowadzić katechezę ze szkół publicznych /KrK odzyskał z nadwyżką co mu Moskwa zabrała/ a zatrudnić nauczycieli ekonomii lub wprowadzić przedmiot uczący: wpierw przeczytaj, policz i ustal ile będziesz oddawał i przez ile lat. Jeżeli wysokość rat jest zmienna i nie zależy od ciebie - to nie podpisuj takiej umowy.

    Odpowiedz
  • oewonga(2019-05-08 19:56) Zgłoś naruszenie 00

    Witam! Jako przedstawiciel wonga com zapraszam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Jesteśmy wielokrotnie nagradzaną firmą z branży internetowych usług finansowych. Działamy w oparciu o zasady: - przejrzystości - informujemy o wszystkich kosztach i warunkach korzystania z naszej oferty - elastyczności - dostosowujemy naszą ofertę do indywidualnych potrzeb naszych Klientów - komfortu - korzystanie z naszych produktów jest proste i wygodne. Nasza oferta jest dostępna online, bez konieczności wychodzenia z domu. Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią: - telefonicznie pod numerem 22 388 88 88* oraz 660 168 100* lub - poprzez zamówienie rozmowy na naszej stronie internetowej - nasz konsultant oddzwoni najszybciej jak będzie to możliwe i odpowie na wszystkie pytania. W razie pytań jestem do dyspozycji Tomasz | Ekspert wonga com * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane