Największa firma windykacyjna w kraju będzie nie tylko ściągać długi, ale i sprzedawać pożyczki.
Wrocławski windykator poinformował w piątek o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie kupna Wonga.pl – firmy pożyczkowej, która swoje produkty sprzedaje przez internet. Kwota potencjalnej transakcji nie została ujawniona. Zarząd Kruka zastrzega, że jej finalizacja będzie uzależniona od decyzji urzędu monopolowego.
Wonga.pl była wystawiona na sprzedaż od maja ub.r. Brytyjska Wonga Group padła ofiarą zmian w regulacjach dotyczących sektora pożyczkowego na Wyspach. Kilka lat temu ograniczono tam pułap kosztów pożyczek. Później pojawiła się możliwość skarżenia firm przez klientów, którzy dostali pożyczkę, choć nie mieli zdolności kredytowej. Fala skarg i pozwów na firmę była jednym z bezpośrednich powodów problemów spółki.
Kruk jest już obecny na rynku pożyczkowym. Jak dotąd działał tu jednak na niewielką skalę. Od 2012 r. oferuje produkt pod marką Novum. Spółka nie podaje wyniku Novum. W 2017 r. ta firma przy 12,6 mln zł przychodów miała 5,3 mln zł zysku netto. Wonga.pl miała w tym czasie 5,9 mln zł zysku. Przychody wyniosły wówczas niespełna 109 mln zł.
– Biznes Wongi jest innowacyjny i efektywny, ale planujemy tę inwestycję przede wszystkim z uwagi na polski zespół. W ciągu siedmiu lat działalności w Polsce stworzył on jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych marek consumer finance – stwierdził cytowany w komunikacie Piotr Krupa, prezes Kruka.