statystyki

Z polisą częściej będziemy się sądzić

autor: Paulina Jagielska22.10.2018, 08:00; Aktualizacja: 22.10.2018, 08:55
Opłaty sądowe, w zależności od charakteru sprawy, wahają się w przedziale 30 zł do 100 tys. zł.

Opłaty sądowe, w zależności od charakteru sprawy, wahają się w przedziale 30 zł do 100 tys. zł.źródło: ShutterStock

Co piąty Polak rezygnuje z roszczeń ze względu na wysoki koszt postępowania sądowego . Zmienić to może ubezpieczenie ochrony prawnej.

Opłaty sądowe, w zależności od charakteru sprawy, wahają się w przedziale 30 zł do 100 tys. zł. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, Polska jest jednym z najmniej transparentnych krajów, jeśli chodzi o koszty obsługi prawnej. Przed wysokimi kosztami może nas uratować ubezpieczenie ochrony prawnej. Można ją podzielić na dwa obszary: asystę prawną, gdzie klient otrzyma profesjonalne doradztwo prawne, oraz zwrot kosztów poniesionych przez ubezpieczonego w związku ze sporami sądowymi. Istnieje także możliwość objęcia opieką prawną rodziny pracownika – jego dzieci oraz małżonka lub partnera.

Tyle że w Polsce rynek ubezpieczeń ochrony prawnej jest na razie w powijakach. Ten typ polis jest oferowany przez raptem kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Dla porównania w Niemczech polisa jest dostępna u ponad 50 ubezpieczycieli, a z analogicznego rozwiązania korzysta aż 80 proc. wszystkich ubezpieczonych. Jednak na naszych zachodnich sąsiadów przypada 44 proc. rynku tego typu ubezpieczeń na Starym Kontynencie. Następne w kolejności są Francja (13 proc.), Holandia (9 proc.) i Wielka Brytania (7 proc.) – wynika z danych stowarzyszenia RIAD zrzeszającego ubezpieczycieli oferujących polisę ochrony prawnej. Wszystkie nowe państwa UE, w tym Polska, mają łączny udział poniżej 1 proc.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane