statystyki

Z polisą częściej będziemy się sądzić

autor: Paulina Jagielska22.10.2018, 08:00; Aktualizacja: 22.10.2018, 08:55
Opłaty sądowe, w zależności od charakteru sprawy, wahają się w przedziale 30 zł do 100 tys. zł.

Opłaty sądowe, w zależności od charakteru sprawy, wahają się w przedziale 30 zł do 100 tys. zł.źródło: ShutterStock

Co piąty Polak rezygnuje z roszczeń ze względu na wysoki koszt postępowania sądowego . Zmienić to może ubezpieczenie ochrony prawnej.

Opłaty sądowe, w zależności od charakteru sprawy, wahają się w przedziale 30 zł do 100 tys. zł. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, Polska jest jednym z najmniej transparentnych krajów, jeśli chodzi o koszty obsługi prawnej. Przed wysokimi kosztami może nas uratować ubezpieczenie ochrony prawnej. Można ją podzielić na dwa obszary: asystę prawną, gdzie klient otrzyma profesjonalne doradztwo prawne, oraz zwrot kosztów poniesionych przez ubezpieczonego w związku ze sporami sądowymi. Istnieje także możliwość objęcia opieką prawną rodziny pracownika – jego dzieci oraz małżonka lub partnera.

Tyle że w Polsce rynek ubezpieczeń ochrony prawnej jest na razie w powijakach. Ten typ polis jest oferowany przez raptem kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Dla porównania w Niemczech polisa jest dostępna u ponad 50 ubezpieczycieli, a z analogicznego rozwiązania korzysta aż 80 proc. wszystkich ubezpieczonych. Jednak na naszych zachodnich sąsiadów przypada 44 proc. rynku tego typu ubezpieczeń na Starym Kontynencie. Następne w kolejności są Francja (13 proc.), Holandia (9 proc.) i Wielka Brytania (7 proc.) – wynika z danych stowarzyszenia RIAD zrzeszającego ubezpieczycieli oferujących polisę ochrony prawnej. Wszystkie nowe państwa UE, w tym Polska, mają łączny udział poniżej 1 proc.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane