„Rozwiązanie to zapewni inwestorom większe bezpieczeństwo i elastyczność. Obecny system rejestracji prowadzony przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jest systemem najbezpieczniejszym (ewidencja jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych). Rejestracja w tym systemie wszystkich niepublicznych papierów dłużnych doprowadzi do tego, że rejestrować je będą jedynie podmioty najlepiej przygotowane do tego zadania, czyli domy maklerskie i banki posiadające zezwolenie na prowadzenie rachunków papierów wartościowych i będące uczestnikami Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (dotychczas były to także podmioty, które nie są uprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych)” – zachwala propozycję Centrum Informacyjne Rządu. Mówiąc wprost: państwo będzie miało lepszą kontrolę nad tym, co prywatne podmioty emitują.
To za sprawą przyjętego wczoraj przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym, przedłożonym przez ministra finansów. Jest on potocznie i nieco złośliwie nazywany dzieckiem afery GetBacku.
Zmiany obejmą nie tylko emisję obligacji, ale też Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Rozszerzony zostanie jej skład o przedstawicieli premiera, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ministra koordynatora służb specjalnych. Chodzi o to, by organy państwa wcześniej dowiadywały się o nieprawidłowościach. Uchwalone zostaną też ramy prawne współpracy między KNF a ABW, CBA, Krajową Administracją Skarbową, policją i UOKiK-iem. Dotychczasowe przepisy bowiem utrudniały ich współdziałanie.
Etap legislacyjny
Projekt przyjęty przez Radę Ministrów