statystyki

Wyłudzenie kredytu będzie mniej prawdopodobne

autor: Patryk Słowik06.12.2017, 07:21; Aktualizacja: 06.12.2017, 08:22
Ustawa powinna zlikwidować też problem dokumentów kolekcjonerskich.

Ustawa powinna zlikwidować też problem dokumentów kolekcjonerskich.źródło: Fotolia

Lepsze zabezpieczenie dokumentów przed sfałszowaniem – to główny cel przyjętego wczoraj przez rząd projektu ustawy o dokumentach publicznych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowało nowe rozwiązania, przyznaje, że jest wiele do poprawy. Rokrocznie popełnianych jest ponad 60 tys. przestępstw przeciwko dokumentom. Tracą na tym ludzie, którym kradnie się tożsamość, i instytucje finansowe – najczęściej firmy pożyczkowe. Część z nich próbuje wyegzekwować zwrot pożyczki od oszukanej osoby, która formalnie ją wzięła. Wiele odpuszcza.

Urzędnicy przyczyn dużej liczby fałszerstw upatrują przede wszystkim w rozproszonej produkcji dokumentów, niskim poziomie zabezpieczeń oraz braku jednolitych wzorów wielu druków urzędowych.

Dlatego projekt przewiduje uczynienie odpowiedzialnym za koordynację systemu bezpieczeństwa dokumentów publicznych ministra spraw wewnętrznych. Zostanie przy nim utworzona komisja, która będzie opracowywała wzory dokumentów oraz dbała o edukację społeczeństwa w zakresie odróżniania oryginałów od fałszywek. W tym celu na rządowych stronach internetowych zostaną umieszczone poradniki dla osób zastanawiających się nad prawdziwością danego świadectwa.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Inspektorów.(2017-12-06 11:43) Zgłoś naruszenie 80

    Wprowadzić obowiązek (należyta staranność) rejestrowania Video i głosowego nagrywania transakcji każdej umowy kredytowej! Wyszły by wszystkie nieprawidłowości oraz podawane kłamstwa z obu stron przy zawieraniu Umów. Dokument tożsamości powinien być łatwo zdalnie de-aktywowany-unieważniany ,czy to przez Policje ,Urzad ,czy nawet właściciela. Umowa kredytu na kwoty wyzsze powinna być zawierana przez kilka dni jeżeli ma być wypłacana do ręki.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane